plugable technologies
Plugable 7-in-1 USB C Hub Multiport Adapter w Ethernet Turns a Single Port into a 7-in-1 USB-C Hub (usbc-7in1e)
- SKU:
- 18984813
- MPN:
- usbc-7in1e
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 01/19/2026 04:12:17 AM PST
- Stock Update:
- 01/19/2026 04:12:17 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
The Reliable Hub That Lets You Do More With Less
Through a single connection, make space for your preferred peripherals. The Plugable 7-in-1 USB-C Hub (USBC-7IN1E) lets you connect an extra 4K HDMI monitor, two USB devices like a mouse and keyboard, wired Gigabit Ethernet, SD or microSD cards, and 87W charging.
This compact and ruggedly constructed USB-C hub is engineered to fix the issues most commonly associated with USB hubs. With the latest, updated chipsets, you can expect a more reliable DisplayPort over USB-C signal, which means no more flickering screens. It also means intelligent power handling, which prevents overdrawing power. But most importantly, this hub supports consistency in port functionality so you can use all of the ports at the same time.
Charge Up
Don't waste a USB-C port on a charger. The USBC-7IN1E has pass-through charging so you can use all of your peripherals and charge your laptop at the same time, all through one USB-C port.
Supports USB-C Power Delivery (PD) input up to 100W and can charge supported systems up to 87W.
Package Contents:
- USB-C 7-in-1 Hub with Ethernet
- 1 x Quick Start Guide
Features
- USB-C 7-in-1 Hub with Ethernet
- 1 x Quick Start Guide
Compatibility:
- Google Chromebook
- Dell XPS 13 Notebook
- Dell XPS 515Notebook
- Google Pixelbook
- Lenovo Thinkpad
- HP Spectre x36
- Samsung DeX
- Laptop 3
- Surface Book 3
- Surface Pro 7
- Surface Go
- 2018+ iPad Pro (mirroring only)
- MacBook Air
- iMac
- iMac Pro
- MacBook
- MacBook Pro
Brand Compatibility:
Dell
Google
Microsoft
Apple
Country of Origin:
China
Specs
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 3.20 oz |
| Height | 0.50" |
| Width | 1.50" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Interfaces/Ports | |
| USB Type-C | Yes |
| Number of USB Type-A Ports | 2 |
| USB Type-C Detail | 1 x USB-C Power Delivery charging port |
| Network (RJ-45) | Yes |
| HDMI Version | 2 |
| Host Interface | USB 3.0 Type C |
| USB Type-A | Yes |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| HDMI | Yes |
| Number of USB 3.0 Ports | 2 |
| General Information | |
| Brand Name | Plugable |
| Manufacturer Website Address | http://www.plugable.com |
| Marketing Information | Plugable's 7 in 1 USB C adapter hub (USBC-7IN1E) enables you to connect an external HDMI monitor, 2x USB peripherals, Gigabit Ethernet, SD or microSD cards, and a USB-C power adapter to a USB Type-C or Thunderbolt supported system - all with one connection. The compact size allows for ultra portability and removes the need to carry multiple dongles that could occupy other valuable ports. The USB multiport adapter leverages the USB-C DisplayPort Alt Mode and USB Power Delivery technologies to support an external monitor and Power Delivery functions. It offers two USB 3.0 Type-A ports that support data transfer speeds up to 5Gbps. The USB-C digital AV multiport adapter is entirely USB bus powered and does not require a power supply to work. The HDMI 2.0 port on the USB C charging hub can support resolutions up to 3840x2160@60Hz and 1080p resolutions at 60Hz. For computers which support DisplayPort 1.4 (DP 1.4), such as the Microsoft Surface Laptop 3, the Surface Book 3, or the Surface Pro 7, this USB C multiport adapter supports 4K 60Hz. Please consult with your system manufacturer to check if your USB-C port supports DP 1.4. More from the Manufacturer |
| Product Type | Docking Station |
| Product Name | USB-C 7-in-1 Hub with Ethernet |
| Manufacturer | Plugable Technologies |
| Manufacturer Part Number | USBC-7IN1E |
| Product Model | USBC-7IN1E |
| Packaged Quantity | 1 |
| Network & Communication | |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Software | |
| Operating System Supported |
|
| Technical Information | |
| Number of Displays Supported | 1 |
| Screen Mode Supported | 4K |
| Supported Resolutions |
|
| Device Supported |
|
| Connectivity Technology | Wired |
Warranty Information