plugable technologies
Plugable USB C Hub Multiport Adapter [9-in-1] 140W Power Delivery Charging, 4K 60Hz HDMI (usbc-9in1e)
- SKU:
- 21083103
- MPN:
- usbc-9in1e
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 01/19/2026 04:12:17 AM PST
- Stock Update:
- 01/19/2026 04:12:17 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Plugable USB C Hub Multiport Adapter (9-in-1) 140W Power Delivery Charging, 4K 60Hz HDMI, 10Gbps Data Ports, Ethernet, SD | for USBC, USB4, Thunderbolt MacBook, Windows, Chromebook (USBC-9IN1E)- Why Choose This 9-in-1 Hub: In a cushy office, cramped home office, or on the go, the Plugable USB-C Hub is preferred by productive people for its 4K 60Hz HDMI, 10Gbps USB-C, USB 2.0 port, 2x USB-A 10Gbps ports (one with BC 1.2), SD, MicroSD (UHS-II), Gigabit Ethernet, built-in 7.48? USB-C cable, and most impressive, 140W pass-through charging (thats a lot)
- 140W Charging: How does a USBC hub make you more powerful? By adding more charging potential than the average USB C Dock offers. With 140W pass-through charging (125W to host), charge a MacBook Pro to 50% in about 30 minutes. Requires a PD 3.1 host and EPR charger for 140W input (125W to host) PD 3.0 hosts are limited to 100W input (85W to host)
- Pretty as a Picture in 4K: Ditch the notion that hubs only exist to add a couple of legacy USB ports to your laptop. This HDMI Hub includes a 4K 60Hz HDMI port for an extended display. HDR support keeps colors looking their best. Its the very picture of pixel perfection
- Works With: This USBC dock will work with just about any laptop with a USB-C, USB4, or Thunderbolt port that supports video. For the best charging experience, just use the charger that came with your laptop. This dock excels with more powerful laptops like MacBook Pro
- Lifetime Support: This USB C Hub multiport adapter has been designed with reliability at its core and was built to meet the deployment demands of IT departments and the ease of use necessary for home offices. Includes lifetime support from our North American team of connectivity experts
- Product Dimensions: 9.45 x 3.14 x 0.79 inches
- Item Weight: 3.17 ounces
Package Contents:
- 9-in-1 USB-C Hub with 4K HDMI, 140W Pass-Through Charging
- 1 x Quick Start Guide
Features
Package Contents:
- 9-in-1 USB-C Hub with 4K HDMI, 140W Pass-Through Charging
- 1 x Quick Start Guide
Compatibility:
Compatible Devices:
- Apple M1/M2/M3-based MacBooks (Base models and Pro / Max models)
- Intel-based Thunderbolt 3 Apple MacBooks (late 2016+)
- HP ProBook / EliteBook / Spectre x360 series
- Dell XPS / Latitude / Inspiron series
- Lenovo ThinkPad / IdeaPad / Yoga
- Microsoft Surface Pro / Go / Book / Laptop models
- Microsoft Surface Pro 7, Surface Laptop 3
- LG Gram
- Apple iPhone 15 / 15 Pro, 16 / 16 Pro
- Apple iPad Pro, Air, and mini
Brand Compatibility:
Apple
Dell
Lenovo
Microsoft
LG
HP
Specs
| Power Description | |
| Power Source Type | Power Adapter |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Portable |
| Weight (Approximate) | 3.17 oz |
| Height | 0.55" |
| Width | 1.34" |
| Depth | 7.25" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Interfaces/Ports | |
| USB Power Delivery | 140W |
| Number of USB Type-A Ports | 3 |
| USB Type-C Detail | 1 x USB-C 10Gbps, 1 x USB-C 3.2 Gen 2 (10Gbps) |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| Number of USB Type-C Ports | 2 |
| Number of USB 2.0 Ports | 1 |
| Total Number of USB Ports | 5 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type-A Ports | 2 |
| USB Type-C | Yes |
| Network (RJ-45) | Yes |
| HDMI Version | 2 |
| Host Interface | USB Type C |
| USB Type-A | Yes |
| HDMI | Yes |
| General Information | |
| Brand Name | Plugable |
| Manufacturer Website Address | http://www.plugable.com |
| Marketing Information | If you're in a cushy office, a cramped home workspace, or constantly on the move, the Plugable USBC-9IN1E is the preferred choice for productive people. This versatile hub expands your laptop's capabilities with a 4K 60Hz HDMI port, one 10Gbps USB-C port, one USB 2.0 port for input devices, two USB-A 10Gbps ports for external storage (one with BC 1.2), SD and MicroSD (UHS-II) card readers, Gigabit Ethernet, and-most impressively-140W (125W to host) EPR pass-through charging (that's a lot). How does a hub make you more powerful? By delivering more charging potential than most docking stations offer. With true 140W pass-through charging using the laptop charger you already own, even power-hungry laptops like the MacBook Pro and Framework 16 can stay fully charged. This means you can keep your productivity high without worrying about battery life. Ditch the notion that hubs only add a couple of legacy USB ports. The Plugable USBC-9IN1E includes a 4K 60Hz HDMI port with HDR support, offering more natural and realistic visuals-a regular panoply of pixel perfection. Compatible with just about any laptop with a USB-C, USB4, or Thunderbolt port, this hub ensures you're connected wherever you go. For full video functionality, make sure your laptop's USB-C port supports video output, and to maximize charging, use a 140W charger and cable-the one that came with your laptop will do. More from the Manufacturer |
| Product Type | Docking Station |
| Product Name | 9-in-1 USB-C Hub with 4K HDMI, 140W Pass-Through Charging |
| Manufacturer | Plugable Technologies |
| Manufacturer Part Number | USBC-9IN1E |
| Packaged Quantity | 1 |
| Network & Communication | |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Software | |
| Operating System Supported |
|
| Technical Information | |
| Charging Capability | Yes |
| Number of Displays Supported | 1 |
| Screen Mode Supported |
|
| Maximum Data Transfer Rate | 1.25 GB/s |
| Cable Length | 6.69" |
| Features | Power Delivery Pass-through |
| Supported Resolutions |
|
| Memory Card Reader | Yes |
| Memory Card Supported |
|
| Connectivity Technology | Wired |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Plugable USB C Hub Multiport Adapter [9-in-1] 140W Power Delivery Charging, 4K 60Hz HDMI (usbc-9in1e)