plugable technologies
Plugable Up To 2048x1152 / 1920x1080 [supports Windows 10, 8.1, 7, Xp] - Dvi - 1 X Dvi Outputs - Pc - 1 X Monitors Supported (uga-3000)
- SKU:
- 18428516
- MPN:
- uga-3000
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 01/14/2026 01:37:19 PM PST
- Stock Update:
- 01/14/2026 01:37:19 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Featuring the DisplayLink DL-3100 USB 3.0 graphics chipset, the Plugable UGA-3000 display adapter enables USB to DVI, as well as VGA and HDMI (with included passive adapters) connections to multiple monitors with any laptop or desktop. One adapter is required per monitor, up to six adapters supported on each PC. Multitask with a dedicated monitor for each document or application with screen resolutions up to 20481152. View whole document pages in portrait mode with a rotating stand.
No power adapter is needed for the adapter. Power is provided by USB. When the adapter is connected to your PC, graphics processing is still handled by your computer's central processor and graphics processor. The USB graphic adapter's DisplayLink drivers on the PC compress and transmit pixels to the USB adapter as pixels are updated. The adapter's DisplayLink DL-3100 chipset decodes the data and displays itFor anyone doing information work in several applications or files all at once, multiple monitors can be indispensable.
You can duplicate or extend your Windows desktop to the additional monitors connected via USB adapters. All monitors are configured using the standard Windows display control panel.
Gain multitasking efficiency by using each monitor to show a different document or application. Simply drag a window from one monitor to another.
Package Contents:
- USB 3.0 HDMI/DVI/VGA Adapter for Multiple Monitors
- Robust, Built-in USB 3.0 Cable
- Driver CD
- Quick Start Guide
- DVI to VGA Adapter
- DVI to HDMI Adapter
Features
- 1 x USB 3.0 HDMI/DVI/VGA Adapter for Multiple Monitors
- 1x HDMI to VGA Adapter
- 1x DVI to VGA Adapter
Additional Information:
Country of Origin:
China
Specs
| Physical Characteristics | |
| Height | 0.8" |
| Width | 1.8" |
| Depth | 3.3" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
| General Information | |
| Brand Name | Plugable |
| Manufacturer Website Address | http://www.plugable.com |
| Marketing Information | Featuring the DisplayLink DL-3100 USB 3.0 graphics chipset, the Plugable UGA-3000 enables multiple monitors with your Windows laptop, tablet, or desktop (one adapter required per monitor). Multitask with a dedicated monitor for each document or application. Supports resolutions up to 2048x1152. Performance USB graphics adapters work by utilizing your computer's CPU and GPU, and then compressing and transmitting the output via USB. Dual core or 2GHz+ CPU & 2GB RAM recommended. Best suited for web and productivity software, not 3D gaming or HD video playback. Compatibility Compatible with Windows 11 / 10 / 8.1 / 7 / XP and Mac 10.14+ systems. Drivers can be automatically installed via Windows Update or downloaded from plugable.com/drivers. Dual core or 2 GHz+ CPU & 2GB RAM recommended. Non-Compatible Systems Cannot be mixed with non-DisplayLink USB graphics adapters and drivers (e.g. MCT, j5, or SMSC). Monitor Compatibility Supports monitors and compatible TVs up to 2048x1152/1920x1200. Dual-Link DVI not supported. If converting DVI output to HDMI, signal will carry video only, not audio. Application Compatibility WDDM-compatible graphics drivers required (most recent Intel/AMD/Nvida graphic chips meet this requirement) Does not support HDCP, and will not allow for playback of encrypted Bluray disks or copy-protected content. Not recommended for gaming. In the Box UGA-3000 graphics adapter with robust, built-in USB 3.0 cable (USB 2.0 backwards compatible), passive adapters for the different connector types (DVI-I to VGA/D-Sub and DVI-I to HDMI). More from the Manufacturer |
| Product Type | Video Adapter |
| Product Name | USB 3.0 HDMI/DVI/VGA Adapter for Multiple Monitors |
| Manufacturer | Plugable Technologies |
| Manufacturer Part Number | UGA-3000 |
| Product Model | UGA-3000 |
| Packaged Quantity | 1 |
| Technical Information | |
| Connector on Second End Details |
|
| Connector on First End Details | USB 3.0 |
| Connector Type on First End | USB 3.0 |
| Connector Type on Second End |
|
| Connector Gender on Second End | Female |
| Adapter Type | DVI/HDMI/USB/VGA |
| Maximum Resolution Supported | 2048 x 1152 |
Warranty Information