Plustek
Plustek 7836064645874 Mobileoffice S410-g 600x600dpi Perp 8.5x36in Usb 2.0 6ppm Simplex
- SKU:
- 18146459
- MPN:
- 7836064645874
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
MobileOffice S410 designed with the reliability demanded by business users, and a price point attractive to home users. It features advanced image processing that allows you to scan mixed sized documents with no adjustments, and able scan documents to Evernote and photos to Google Picasa by simply pressing a button!
Package Contents:
- MobileOffice S410-G Trade Compliant
- Software CD
Features
Package Contents:
PC
- MobileOffice S410-G Trade Compliant
- Software CD
Platform Supported:
PC
Specs
| Power Description | |
| Power Source | USB |
| Operating Power Consumption | 2.50 W |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Portable |
| Weight (Approximate) | 14.46 oz |
| Height | 1.6" |
| Width | 11.6" |
| Depth | 2" |
| Interfaces/Ports | |
| USB | Yes |
| General Information | |
| Brand Name | Plustek |
| Manufacturer Website Address | http://www.plustek.com/usa |
| Marketing Information | MobileOffice S410 designed with the reliability demanded by business users, and a price point attractive to home users. It features advanced image processing that allows you to scan mixed sized documents with no adjustments, and able scan documents to Evernote and photos to Google Picasa by simply pressing a button! |
| Product Type | Sheetfed Scanner |
| Product Name | MobileOffice S410-G Trade Compliant |
| Manufacturer | Plustek, Inc |
| Manufacturer Part Number | 7836064645874 |
| Product Model | S410-G |
| Product Line | MobileOffice |
| Software | |
| Software Included | <ul><li>NewSoft Presto! PageManager 7.10</li><li>Hotcard BizCard Finder 3.0</li><li>Plustek DI Capture</li><li>Plustek DocAction</li><li>ABBYY FineReader 9.0 Sprint</li><li>Plustek DI Express 6</li></ul> |
| Technical Information | |
| Optical Resolution (dpi) | 600 |
| Duplex Scanning | No |
| Grayscale Depth | 16-bit |
| Scan Color | Color |
| Color Depth | 48-bit |
| Maximum Scan Size | 8.50" x 35.83" |
| Scanning Modes | Simplex |
| Hardware Resolution (dpi) | 600 x 600 |
| Maximum Color Scan Speed (sec) | 9 |
| Media Size |
|
| Large Format | No |
| Image Sensor Type | CIS |
| Media Type |
|
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Plustek 7836064645874 Mobileoffice S410-g 600x600dpi Perp 8.5x36in Usb 2.0 6ppm Simplex