Pny
PNY CS1030 1 TB Solid State Drive - M.2 2280 Internal - PCI Express NVMe [PCI Express NVMe 3.0 x4] (m280cs1030-1tb-rb)
- SKU:
- 18306628
- MPN:
- m280cs1030-1tb-rb
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 01/14/2026 01:37:19 PM PST
- Stock Update:
- 01/14/2026 01:37:19 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
PNY CS1030 1TB M.2 NVMe PCIe Gen3 x4 Internal Solid State Drive (SSD) - M280CS1030-1TB-RB- Mainstream NVMe upgrade from a SATA based solid state drive (SSD) in NVMe enabled laptop or desktop computers for super-fast OS boot times and application loads
- The NVMe PCIe Gen3 x4 interface delivers exceptional performance of up to 2,100MB/s seq. read and 1,700MB/s seq. write speeds
- The enhanced bandwidth of the NVMe interface allows for high performance and low latency, making it superior to SATA based SSDs and HDDs
- Premium performance and ultra low power consumption ideal for demanding applications and improving battery life in laptops
- Competitive 5 Year Warranty backed by 24/7 US based technical support
- Hard Drive: ?Solid State Hard Drive
- Brand: ?PNY
- Item model number: ?M280CS1030-1TB-RB
- Hardware Platform: ?Laptop, PC
- Item Weight: ?0.634 ounces
- Package Dimensions: ?5.91 x 3.94 x 0.63 inches
- Flash Memory Size: ?1
- Manufacturer: ?PNY
The PNY CS1030 M.2 NVMe SSD is an excellent choice for an NVMe upgrade from a SATA based solid state drive (SSD) or hard traditional hard drive in an NVMe enabled desktop or laptop computer. The CS1030 drive is designed to be an upgrade from conventional SATA based storage to take advantage of the high bandwidth of the NVMe interface to help realize faster boot times, quicker application launches, and better overall system performance. Do more in less time with NVMe; boot up, power down, and load applications up to 4 times faster than with SATA based storage. With no moving parts, the PNY CS1030 M.2 NVMe SSD is highly durable, less likely to fail, and supports a 5 year warranty.?
Features
Yes
Device Supported:
Desktop PC
Notebook
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH)
Specs
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | M.2 2280 |
| Weight (Approximate) | 0.23 oz |
| Length | 0.9" |
| Drive Type | Internal |
| Height | 0.2" |
| Width | 3.1" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 5 Year |
| Interfaces/Ports | |
| Drive Interface Standard | PCI Express NVMe 3.0 x4 |
| Drive Interface | PCI Express NVMe |
| General Information | |
| Brand Name | PNY |
| Manufacturer Website Address | http://www.pny.com |
| Marketing Information | Extreme Performance Transfer speed faster than a traditional SATA based storage Enhanced Reliability Non-volatile NAND up to 30 times more robust than HDDs 5-Year Limited Warranty or TBW Extended protection and peace of mind Overview The PNY CS1030 M.2 NVMe SSD is an excellent choice for an NVMe upgrade from a SATA based solid state drive (SSD) or traditional hard drive in an NVMe enabled desktop or laptop computer. The CS1030 drive is designed to be an upgrade from conventional SATA based storage to take advantage of the high bandwidth of the NVMe interface to help realize faster boot times, quicker application launches, and better overall system performance. Do more in less time with NVMe; boot up, power down, and load applications up to 4 times faster than with SATA based SSD's. With no moving parts, the PNY CS1030 M.2 NVMe SSD is highly durable, less likely to fail, and supports a 5-Year Limited Warranty or TBW. |
| Product Type | Solid State Drive |
| Product Name | CS1030 M.2 NVMe SSD |
| Manufacturer | PNY Technologies |
| Manufacturer Part Number | M280CS1030-1TB-RB |
| Product Series | CS1030 |
| Drive Performance | |
| Maximum Read Transfer Rate | 2100 MB/s |
| Maximum Write Transfer Rate | 1700 MB/s |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | No |
| Technical Information | |
| Storage Capacity | 1 TB |
Warranty Information