Pny
PNY XLR8 RGB 16GB [2 x 8GB] DDR4 SDRAM Memory Kit (md16gk2d4400018xrgb)
- SKU:
- 19003830
- MPN:
- md16gk2d4400018xrgb
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 01/14/2026 01:37:19 PM PST
- Stock Update:
- 01/14/2026 01:37:19 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
PNY XLR8 Gaming 16GB (2x8GB) DDR4 DRAM 4000MHz (PC4-32000) CL18 1.35V RGB Dual Channel Desktop (DIMM) Memory RAM MD16GK2D4400018XRGB- Experience the benefits of a PC Memory Upgrade with the ability to run more demanding applications simultaneously, and at faster speeds, for a better, smoother, computing experience
- Extreme overclocked performance DDR4 Desktop Memory designed for PC enthusiasts and gamers and supports Intel XMP 2.0 Support
- Customize you PCs color and lighting effects, without the need for additional cables or connectors, using the supported Asus Aura Sync, Gigabyte RGB Fusion, MSI Mystic Light Sync and ASRock Polychrome Sync software
- Exceptional performance with a frequency speed of 4000MHz (PC4-32000), and backwards compatible with: 3600MHz, 3200MHz, 3000MHz, 2933MHz, 2800MHz, 2666MHz, 2400MHz, 2133MHz
- CAS Latency of 18, 1.35 Volts
- RAM: ?16 GB DDR4
- Brand: ?PNY
- Item model number: ?MD16GK2D4400018XRGB
- Item Weight: ?4.9 ounces
- Product Dimensions: ?5.71 x 1.83 x 0.25 inches
- Item Dimensions LxWxH: ?5.71 x 1.83 x 0.25 inches
- Color: ?Black
- Computer Memory Type: ?DDR4 SDRAM
- Voltage: ?1.35 Volts
- Manufacturer: ?PNY
PNY XLR8 Gaming EPIC-X RGB Memory Upgrade offers a brilliant RGB design, combined with extreme overclocked performance, taking your PC to the extreme. Not only can you destroy the competition, but your system can look good while doing so.?
Specs
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | DIMM |
| Number of Pins | 288-pin |
| General Information | |
| Brand Name | PNY |
| Manufacturer Website Address | http://www.pny.com |
| Marketing Information | UNPARALLELED PERFORMANCE MEETS RADIANT RGB STYLE A PNY XLR8 Gaming EPIC-X RGB Memory Upgrade offers a brilliant RGB design combined with extreme overclocked performance, taking your PC to the extreme. Not only can you destroy the competition, but your system can look good while doing so. PNY's premium XLR8 modules combine top-tier components and select ICs for aggressive speed, low latency, bullet-proof reliability, and the extreme overclocking capabilities that serious gamers demand. Overclocking is made easier with Intel® XMP compatibility. Customize your PC's color and lighting effects, without the need for additional cables or connectors using the supported Asus Aura Sync®, Gigabyte RGB Fusion®, MSI Mystic Light Sync® and ASRock Polychrome Sync® software. For more than 30 years, PNY has been rigorously sourcing, testing, and manufacturing memory upgrades for thousands of the most popular PC platforms. Get your custom PC dressed and ready for battle with an XLR8 Gaming EPIC-X RGB DDR4 4000MHz CL18 upgrade from PNY and watch the world blaze. DDR4 4000MHz PERFORMANCE PNY's premium XLR8 memory features our most aggressive speeds, highest bandwidth, lowest latency and power consumption, and most advanced thermal performance for maximum PC stability and responsiveness during memory-intensive gaming and application use. PNY XLR8 DDR4 memory modules are rigorously engineered and tested to ensure peak performance in even the most challenging gaming environments. |
| Product Type | RAM Module |
| Product Name | XLR8 RGB 16GB (2 x 8GB) DDR4 SDRAM Memory Kit |
| Manufacturer | PNY Technologies |
| Manufacturer Part Number | MD16GK2D4400018XRGB |
| Product Line | XLR8 RGB |
| Technical Information | |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Number of Modules | 2 x 8GB |
| Memory Size | 16 GB |
| CAS Latency | CL18 |
| Memory Speed | 4000 MHz |
| Device Supported |
|
| Memory Voltage | 1.35 V |
| Memory Standard | DDR4-4000/PC4-32000 |
| Error Checking | Non-ECC |
| Signal Processing | Unbuffered |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
PNY XLR8 RGB 16GB [2 x 8GB] DDR4 SDRAM Memory Kit (md16gk2d4400018xrgb)