Plantronics
Poly Blackwire 3310 Microsoft Teams Certified USB-A Headset (767f6aa)
- SKU:
- 20527586
- MPN:
- 767f6aa
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Built for style with a sleek design that focuses on comfort and reliability. Poly signature audio quality so you know you will sound great. And intuitive and simple features so every user can connect to their preferred device simply and easily.
Connect quickly and easily
The Blackwire 3300 Series is completely plug-n-play with USB devices, so users can take calls in the office or on the go. Its robust design delivers reliability you can count on. This is the hassle-free headset you've been looking for.
Look good, feel good, sound amazing
You wear a headset all day long - better pick one that looks, feels, and sounds great. Boost your on-the-call confidence with professional-quality audio and a customized fit with a headset that can connect to your devices quickly and easily and is ready to go with you wherever you go
Package Contents:
- Blackwire 3310 Microsoft Teams Certified USB-A Headset
- User Guide
Features
- Blackwire 3310 Microsoft Teams Certified USB-A Headset
- User Guide
TAA Compliant:
No
Application/Usage:
Mobile Device
Tablet
Music
Voice Call
Business
Office
Home
Communication
Operating System Platform:
Windows
macOS
Platform Supported:
PC
Mac
Country of Origin:
China/Mexico
Specs
| Microphone | |
| Microphone Design | Boom |
| Microphone Technology |
|
| Physical Characteristics | |
| Ear Cushion Material |
|
| Form Factor | Supra-aural |
| Weight (Approximate) | 3.60 oz |
| Color | Black |
| Height | 7" |
| Color Family | Black |
| Width | 6.1" |
| Depth | 1.3" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Interfaces/Ports | |
| Host Interface |
|
| Controls/Indicators | |
| Earpiece Controls |
|
| General Information | |
| Brand Name | Poly |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com |
| Marketing Information | Style, comfort and audio quality Built for style with a sleek design that focuses on comfort and reliability. Poly signature audio quality so you know you will sound great. And intuitive and simple features so every user can connect to their preferred device simply and easily. Connect quickly and easily The Blackwire 3300 Series is completely plug-n-play with USB devices, so users can take calls in the office or on the go. Its robust design delivers reliability you can count on. This is the hassle-free headset you've been looking for. Look good, feel good, sound amazing You wear a headset all day long - better pick one that looks, feels, and sounds great. Boost your on-the-call confidence with professional-quality audio and a customized fit with a headset that can connect to your devices quickly and easily and is ready to go with you wherever you go. Features | High-quality audio Makes collaboration easy with Poly signature audio quality and reliability. Wearing Style Monaural wearing style for those who prefer to leave one ear open. Headset flexibility With professional voice quality and a customized fit, this fully adjustable headset has 180-degree pivoting speakers and a flexible microphone boom. Long-lasting comfort Supports long-wearing comfort with a plush, padded headband and pillow soft ear cushions. Connectivity Select the right option for your device: USB-A or USB Type-C® for PC and 3.5 mm for mobile connectivity with select models. Microsoft Teams Microsoft Teams version to support an easy collaboration and communication with a dedicated Teams button for instant access to the Teams App. |
| Packing | Box |
| Product Type | Headset |
| Product Name | Blackwire 3310 Microsoft Teams Certified USB-A Headset |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Manufacturer Part Number | 767F6AA |
| Product Model | 3310 |
| Product Series | 3300 |
| Product Line | Blackwire |
| Earpiece | |
| Driver Size | 1.26" |
| Earpiece Type | Monaural |
| Earpiece Design |
|
| Technical Information | |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Noise Canceling | Yes |
| Sound Pressure Level | 94 dB |
| Adjustable Headband | Yes |
| Microsoft Teams Certification | Yes |
| Cable Length | 7.15 ft |
| Features |
|
| Sound Mode | Mono |
| Impedance | 32 Ohm |
| Connectivity Technology | Wired |
Warranty Information