Poly-Planar
Poly-Planar MA9060 60 W RMS Outdoor Speaker - 2-way - Black (ma-9060-b)
- SKU:
- 18009118
- MPN:
- ma-9060-b
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 02/06/2026 09:43:44 AM PST
- Stock Update:
- 02/06/2026 09:43:44 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Box Speakers
Full size box speakers with a two-way vented post design offer full range response. The low magnetic field design lets you mount them anywhere. Polycarbonate gimbal mounting brackets are included. The 5.25" polypropylene main cones provide maximum power of 100 watts per speaker.
Features
- Low magnetic field speaker
- Full range, bass reflex box speakers offer top quality sound
- Gimbal mounting bracket included
- Optional pivot mounting kit available
- Available in black and white
Specifications
- Frequency Response: 55Hz to 20KHz (2 way)
- Peak Power: 100W per speaker
- Impedance: 4 ohms
- Overall Dimensions: 9-1/16" x 6-1/16" x 5-5/8" (230mm x 153mm x 143mm)
- Weight: 4.80 lbs per Speaker
- Cone Size: 5-1/4" (133mm)
- Continuous Power: 60W RMS/speaker
- SPL: 86dB
Features
Package Contents:
Marine
- MA9060 - 5-1/4" 100Watt Box Speakers
- Gimbal Mounting Bracket
Application/Usage:
Marine
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material |
|
| Form Factor | Surface Mount |
| Product Color | Black |
| Woofer Material | Polypropylene |
| Durability | Water Proof |
| Height | 6" |
| Width | 9" |
| Depth | 6" |
| Speaker Installation | Outdoor |
| General Information | |
| Brand Name | Poly-Planar |
| Manufacturer Website Address | http://www.polyplanar.com |
| Marketing Information | Full size box speakers with a two-way vented post design offer full range response. The low magnetic field design lets you mount them anywhere. Polycarbonate gimbal mounting brackets are included. The 5.25" polypropylene main cones provide maximum power of 100 watts per speaker. |
| Product Type | Speaker |
| Product Name | MA9060 - 5-1/4" 100Watt Box Speakers |
| Manufacturer | Poly-Planar, LLC |
| Manufacturer Part Number | MA9060B |
| Product Model | MA9060 |
| Technical Information | |
| Minimum Frequency Response | 55 Hz |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Woofer Driver Material | Polypropylene |
| Crossover Type | 2-way |
| Sound Pressure Level | 86 dB |
| Speaker Size | 5.25" |
| Woofer Driver Size | 5.25" |
| Impedance | 4 Ohm |
| RMS Output Power | 60 W |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Poly-Planar MA9060 60 W RMS Outdoor Speaker - 2-way - Black (ma-9060-b)