Poly-Planar
Poly-Planar Performance MA4056 2-way Outdoor Speaker - 40 W RMS - White (ma4056-w)
- SKU:
- 20550638
- MPN:
- ma4056-w
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 02/06/2026 09:43:44 AM PST
- Stock Update:
- 02/06/2026 09:43:44 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
MA-4056 is a 6" cone size two-way coaxial speaker. This speaker featured a rugged waterproof design, -coated wires, plastic grills, polypropylene cones, mylar tweeters and plastic frames, to provide years of trouble-free service. Ultra-low magnetic field speakers eliminates the problem of speakers magnets affecting navigation equipment such as compasses and autopilots. Peak power handling capability 80 watts/pair.
Package Contents:
- Performance MA4056 Speaker
- Mounting Hardware
Features
Package Contents:
Marine
- Performance MA4056 Speaker
- Mounting Hardware
Application/Usage:
Marine
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material |
|
| Weight (Approximate) | 1.55 lb |
| Length | 14.9" |
| Product Color | White |
| Durability | Water Proof |
| Width | 7.4" |
| Depth | 14.92" |
| Diameter | 7.2" |
| Tweeter Material | Mylar |
| Speaker Installation | Outdoor |
| Cutout Diameter | 5.25" |
| General Information | |
| Brand Name | Poly-Planar |
| Manufacturer Website Address | http://www.polyplanar.com |
| Marketing Information | MA-4056 is a 6" cone size two-way coaxial speaker. This speaker featured a rugged waterproof design, teflon-coated wires, plastic grills, polypropylene cones, mylar tweeters and plastic frames, to provide years of trouble-free service. Ultra-low magnetic field speakers eliminates the problem of speakers magnets affecting navigation equipment such as compasses and autopilots. Peak power handling capability 80 watts/pair. |
| Product Type | Speaker |
| Product Name | Performance MA4056 Speaker |
| Manufacturer | Poly-Planar, LLC |
| Manufacturer Part Number | MA4056W |
| Product Model | MA4056 |
| Product Line | Performance |
| Packaged Quantity | 2 |
| Technical Information | |
| PMPO Output Power | 80 W |
| Minimum Frequency Response | 55 Hz |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Tweeter Driver Material | Mylar |
| Crossover Type | 2-way |
| Sound Pressure Level | 89 dB |
| Speaker Size | 6" |
| Magnetic Shielding | Speaker |
| Impedance | 4 Ohm |
| RMS Output Power | 40 W |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Poly-Planar Performance MA4056 2-way Outdoor Speaker - 40 W RMS - White (ma4056-w)