Poly-Planar
Poly-Planar WC400 - Stereo Weather Enclosure (wc-400)
- SKU:
- 18009125
- MPN:
- wc-400
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 12/15/2021 10:28:31 AM PST
- Stock Update:
- 12/15/2021 10:28:31 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Stereo Weather Enclosure - WhitePart Number: WC-400W
Install virtually any auto or marine stereo on your boat without fear of damage from moisture, corrosion or UV rays. The WC400 is waterproof housing that surrounds your stereo on all sides for maximum protection. A gasket-sealed, polycarbonate splash cover on the front of the rugged ABS enclosure prevents water from entering. The hinged cover lifts easily and remains out of the way in any of several positions. When open, it maintains partial splash protection while still allowing access to stereo controls. Wires and a rear connector let you hook up the stereo and antenna through the housing. A gimbal mounting bracket permits installation above or below the dash, under an electronic box or on any convenient horizontal surface.
Features
- Accommodates any dual post, removable and DIN-style stereos
- High Impact ABS Housing
- Plastic Bracket
- Dash or Overhead Mounting
- Mounting Hardware Included
- Available in Black or White
Specifications
Overall Dimensions: 4-3⁄16" (H) x 9-1⁄16" (W) x 10-5⁄16" (D)
Features
Package Contents:
- WC400 - Stereo Weather Enclosure
- Mounting Hardware
Additional Information:
Accommodates any dual post, removable and DIN-style stereos
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material |
|
| Form Factor | Dash Mountable |
| Product Color | White |
| Height | 4.2" |
| Width | 9.1" |
| Depth | 10.3" |
| Material Details | <ul><li>Stainless Steel - Bracket</li><li>Polycarbonate - Cover</li></ul> |
| General Information | |
| Brand Name | Poly-Planar |
| Manufacturer Website Address | http://www.polyplanar.com |
| Marketing Information | Install virtually any auto or marine stereo on your boat without fear of damage from moisture, corrosion or UV rays. The WC400 is waterproof housing that surrounds your stereo on all sides for maximum protection. A gasket-sealed, polycarbonate splash cover on the front of the rugged ABS enclosure prevents water from entering. The hinged cover lifts easily and remains out of the way in any of several positions. When open, it maintains partial splash protection while still allowing access to stereo controls. Wires and a rear connector let you hook up the stereo and antenna through the housing. A gimbal mounting bracket permits installation above or below the dash, under an electronic box or on any convenient horizontal surface. |
| Product Type | Marine Radio Enclosure |
| Product Name | WC400 - Stereo Weather Enclosure |
| Manufacturer | Poly-Planar, LLC |
| Manufacturer Part Number | WC-400 |
| Product Model | WC400 |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Poly-Planar WC400 - Stereo Weather Enclosure (wc-400)