Plantronics
Poly Smarter Headsets For Call Centers (783r0aa)
- SKU:
- 20576419
- MPN:
- 783r0aa
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
ENCOREPRO 500 SERIES
The EncorePro 500 Series smarter headsets let your employees take calls from home or office, regardless of how they connect to a PC. They're the first call center digital headsets to connect you to everything Teams has to offer, even while you're on a call. Hybrid working has never been easier. They even adjust audio performance to your specific headset, giving you ideal call quality, every time. The controls are a breeze, including a single hold button for audio and video (USB models). Designed to preserve your hearing and built to take years of punishment, these headsets make true flexibility your new reality.
- Built-in USB-A and USB-C connectors (USB models)
- Full backwards compatibility for legacy equipment (QD models)
- Remote firmware and cloud system updates (USB models)
- Poly Quick Disconnect technology (QD models)
- Full native Microsoft Teams experience (-M models)
SMARTER HEADSETS FOR CALL CENTERS | BENEFITS
- Work hassle-free across new and legacy equipment with QD models, or USB models with USB-A and USB-C connectors right on the cable
- Answer soft-phone calls from any PC, no matter what kind of USB port you have
- Never worry about updates, thanks to remote firmware and cloud system updates (USB models)
- Walk away from your desk with a click with the Poly Quick Disconnect technology (QD models)
- Call up Microsoft Teams instantly thanks to a full native Teams experience accessed right from the headset (-M models)
Features
Computer
Phone
Desk Phone
Call Center
Home
Office
Voice Call
Communication
Business
Operating System Platform:
Windows
macOS
TCO Certified:
Yes
Platform Supported:
PC
Mac
Country of Origin:
Mexico
Specs
| Microphone | |
| Microphone Design | Boom |
| Microphone Technology |
|
| Physical Characteristics | |
| Ear Cushion Material |
|
| Form Factor | Supra-aural |
| Weight (Approximate) | 1.83 oz |
| Color | Black |
| Height | 2.6" |
| Color Family | Black |
| Width | 4.4" |
| Depth | 5.9" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Interfaces/Ports | |
| Host Interface | USB Type A |
| Controls/Indicators | |
| Earpiece Controls |
|
| General Information | |
| Brand Name | Poly |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com |
| Marketing Information | Ready, headset, go Unleash your call center productivity with the EncorePro 500 Series headsets. Connecting your headset to your PC, from home or the office, is easy with multiple options. And with the lightweight and comfy design, your agents will stay engaged. Incredible call clarity Experience enhanced call clarity with visual and tactile cues for optimal mic boom positioning. Enjoy superior sound quality and clear conversations with our voice optimized frequency response. Durable and comfortable Equip your contact center employees with durable headsets designed for all-day use. Minimize breakages and downtime, saving time and money. And ensure employee comfort and satisfaction with our premium, lightweight design. Features | Noise-canceling microphone Next-generation flexible microphone, with positioning guides, reduces background noise and interference, ensuring fewer missed words and a better caller experience. Easy management via Poly Lens Take control of your deployment from anywhere via remote management with Poly Lens cloud-based device management software. Connection flexibility Easily answer calls from your PC, regardless of the type of USB port you have, thanks to the convenient built-in USB-A and USB Type-C® connectors on the same cable. Optimized for communications platforms An IT manager's dream, this headset was created for communication and is optimized and certi?ed to work with top virtual meeting providers. Acoustic hearing protection SoundGuard DIGITAL uses sophisticated algorithms to provide additional acoustic protection, above and beyond the impulse and long duration protection provided by SoundGuard while maintaining natural sounding speech. |
| Packing | Box |
| Product Type | Headset |
| Product Name | EncorePro 515 Monoaural with USB-A Headset |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Manufacturer Part Number | 783R0AA |
| Product Model | 515 |
| Product Series | 500 |
| Product Line | EncorePro |
| Earpiece | |
| Driver Size | 0.22" |
| Earpiece Type | Monaural |
| Earpiece Design |
|
| Technical Information | |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Noise Canceling | Yes |
| Cable Length | 6.84 ft |
| Features |
|
| Sound Mode | Mono |
| Connectivity Technology | Wired |
Warranty Information