Plantronics
Poly Voyager 4310 Microsoft Teams Certified USB-A Headset +BT700 dongle (77y91aa)
- SKU:
- 20485693
- MPN:
- 77y91aa
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our OH warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 03/31/2026 02:39:08 AM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 or above | and pay only $130.24 each 130.24 |
- Stock Update:
- 03/31/2026 02:39:08 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Free your workers from their desks with the entry-level Bluetooth® wireless headset. Meet the Voyager 4300 UC Series. It's everything your teams need to stay productive and connect to all their devices whether at home or in the office.
Freedom to work
Move freely between all your workspaces with this portable headset. Roam with ease with up to 50 m / 164 ft of wireless range. Reduce background noise and control your conversations with Acoustic Fence technology.
Round-the-clock efficiency
Boost your productivity with continuous comfort, up to 24 hours of talk time, and connectivity to multiple devices. Extend your talk time by using the desktop charge stand or by using the headset in the corded USB mode
Escape your desk
Walk-and-talk with ease with up to 50 meters / 164 feet of Bluetooth® wireless range with included BT700 USB adapter.
It's your call
Stay productive with up to a full 24 hours of wireless talk time.
On-call indicator
Give those around you a visual cue that you're busy - an on-call indicator flashes on the ear cup when you're on a call.
No need for battery anxiety
Keep your headset fully charged using a desktop charging stand. You can also extend the battery life by using it corded, with audio over USB mode.
Easy management via Poly Lens
Take control of your deployment from anywhere via remote management with Poly Lens cloud-based device management software.
Certified for Microsoft Teams
Full Microsoft Teams certification takes your Microsoft Teams experience to the next level with a button for instant access to the app and more.
Package Contents:
- Voyager 4310 Microsoft Teams Certified USB-A Headset +BT700 dongle
- USB Type-C®? charging cable
- Quick start guide
- Travel pouch
- USB Type-A adaptor
- Charging stand
Features
- Voyager 4310 Microsoft Teams Certified USB-A Headset + BT700 Dongle
- Quick Start Guide
- Travel Pouch
- USB Type-A Charging Cable
- BT700 Bluetooth® USB Adapter
Application/Usage:
Smartphone
Office
Music
Home
Desk Phone
Phone
Telephone
Mobile Device
Business
Operating System Platform:
Windows
macOS
Android
iOS
TCO Certified:
Yes
Platform Supported:
PC
Mac
Country of Origin:
China/Mexico
Specs
| Microphone | |
| Number of Microphones | 2 |
| Microphone Design | Boom |
| Microphone Technology |
|
| Physical Characteristics | |
| Ear Cushion Material |
|
| Form Factor | Supra-aural |
| Weight (Approximate) | 4.23 oz |
| Color | Black |
| Height | 7.2" |
| Color Family | Black |
| Width | 6.1" |
| Depth | 2.6" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Interfaces/Ports | |
| Host Interface | USB Type A |
| Charging Interface | USB Type-A |
| Controls/Indicators | |
| Earpiece Controls |
|
| Battery Information | |
| Battery Rechargeable | Yes |
| Battery Talk Time | 24 Hour |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| General Information | |
| Brand Name | Poly |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com |
| Marketing Information | Cut wires. Cut Costs. Free your workers from their desks with the entry-level Bluetooth® wireless headset. Meet the Voyager 4300 UC Series. It's everything your teams need to stay productive and connect to all their devices whether at home or in the office. Freedom to work Move freely between all your workspaces with this portable headset. Roam with ease with up to 50 m / 164 ft of wireless range. Reduce background noise and control your conversations with Acoustic Fence technology. Round-the-clock efficiency Boost your productivity with continuous comfort, up to 24 hours of talk time, and connectivity to multiple devices. Extend your talk time by using the desktop charge stand or by using the headset in the corded USB mode. Features | Escape your desk Walk-and-talk with ease with up to 50 meters / 164 feet of Bluetooth® wireless range with included BT700 USB adapter. It's your call Stay productive with up to a full 24 hours of wireless talk time. On-call indicator Give those around you a visual cue that you're busy - an on-call indicator flashes on the ear cup when you're on a call. Corded USB mode Extend the battery life of your headset by using it corded, with audio over USB mode. Easy management via Poly Lens Take control of your deployment from anywhere via remote management with Poly Lens cloud-based device management software. Certified for Microsoft Teams Full Microsoft Teams certification takes your Microsoft Teams experience to the next level with a button for instant access to the app and more. |
| Packing | Box |
| Product Type | Headset |
| Product Name | Voyager 4310 Microsoft Teams Certified USB-A Headset + BT700 Dongle |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Manufacturer Part Number | 77Y91AA |
| Product Model | 4310 |
| Product Line | Voyager 4300 UC |
| Earpiece | |
| Driver Size | 1.26" |
| Earpiece Type | Monaural |
| Earpiece Design |
|
| Technical Information | |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Maximum Number of Paired Devices Supported | 8 |
| Zoom Certification | Yes |
| Bluetooth Profiles |
|
| Wireless Operating Distance | 298.6 ft |
| Sound Mode | Mono |
| Virtual Assistant Supported |
|
| Charging Method | Cable |
| Noise Canceling | Yes |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| Microsoft Teams Certification | Yes |
| Cable Length | 4.92 ft |
| Features |
|
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.1 |
| Connectivity Technology | Wired/Wireless |
Warranty Information