Plantronics
Poly Voyager 4310 USB-C Headset with Charge Stand (77y96aa)
- SKU:
- 20539732
- MPN:
- 77y96aa
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our OH warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 03/31/2026 02:39:08 AM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 or above | and pay only $142.62 each 142.62 |
- Stock Update:
- 03/31/2026 02:39:08 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Free your workers from their desks with the entry-level Bluetooth® wireless headset. Meet the Voyager 4300 UC Series. It's everything your teams need to stay productive and connect to all their devices whether at home or in the office.
Freedom to work
Move freely between all your workspaces with this portable headset. Roam with ease with up to 50 m / 164 ft of wireless range. Reduce background noise and control your conversations with Acoustic Fence technology.
Round-the-clock efficiency
Boost your productivity with continuous comfort, up to 24 hours of talk time, and connectivity to multiple devices. Extend your talk time by using the desktop charge stand or by using the headset in the corded USB mode.
Escape your desk
Walk-and-talk with ease with up to 50 meters / 164 feet of Bluetooth® wireless range with included BT700 USB adapter.
It's your call
Stay productive with up to a full 24 hours of wireless talk time.[3]
On-call indicator
Give those around you a visual cue that you're busy - an on-call indicator flashes on the ear cup when you're on a call.
No need for battery anxiety
Keep your headset fully charged using a desktop charging stand. You can also extend the battery life by using it corded, with audio over USB mode.
Easy management via Poly Lens
Take control of your deployment from anywhere via remote management with Poly Lens cloud-based device management software.
Communications platforms
An IT manager's dream, this headset was created for communication and is optimized and certified to work with top virtual meeting providers
Package Contents:
- Voyager 4310 USB-C Headset with Charge Stand
- USB Type-C charging cable
- Quick start guide
- Travel pouch
- USB Type-A adaptor
- BT700 Bluetooth
Features
- Voyager 4310 USB-C Headset +BT700 Dongle + Charging Stand
- USB Type-C® Charging Cable
- Quick Start Guide
- Travel Pouch
- Charging Stand
- BT700 Bluetooth® Type-C® Adapter
Application/Usage:
Smartphone
Office
Music
Home
Desk Phone
Phone
Telephone
Mobile Device
Business
Operating System Platform:
Windows
macOS
Android
iOS
Charger Included:
Yes
Platform Supported:
PC
Mac
Country of Origin:
China/Mexico
Specs
| Microphone | |
| Number of Microphones | 2 |
| Microphone Design | Boom |
| Microphone Technology |
|
| Physical Characteristics | |
| Ear Cushion Material |
|
| Form Factor | Supra-aural |
| Weight (Approximate) | 5.60 oz |
| Color | Black |
| Height | 7.2" |
| Color Family | Black |
| Width | 6.1" |
| Depth | 2.6" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Interfaces/Ports | |
| Host Interface | USB Type C |
| Charging Interface | USB Type-C |
| Controls/Indicators | |
| Earpiece Controls |
|
| Battery Information | |
| Battery Capacity | 350 mAh |
| Battery Rechargeable | Yes |
| Fast Charging Time | 15 Minute |
| Battery Talk Time | 24 Hour |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| General Information | |
| Brand Name | Poly |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com |
| Marketing Information | Enjoy wireless freedom while on digital calls and listening to music from your home or office with the Voyager 4310 Bluetooth Mono Headset from Poly. Designed for high comfort and versatility for unified communications applications, this Zoom certified on-ear headset features a flexible boom with dual microphones that use Acoustic Fence technology to reduce background noise. Additionally, the Voyager 4310 may be simultaneously connected to two separate Bluetooth devices for easy switching, and it remembers up to eight devices. A BT700 USB-C dongle is included to add Bluetooth 5.2 support to laptops and desktop computers. |
| Packing | Box |
| Product Type | Headset |
| Product Name | Voyager 4310 USB-C Headset +BT700 Dongle + Charging Stand |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Manufacturer Part Number | 77Y96AA |
| Product Model | 4310 |
| Product Line | Voyager 4300 UC |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Earpiece | |
| Driver Size | 1.26" |
| Earpiece Type | Monaural |
| Earpiece Design |
|
| Technical Information | |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Maximum Number of Paired Devices Supported | 8 |
| Zoom Certification | Yes |
| Bluetooth Profiles |
|
| Wireless Operating Distance | 298.6 ft |
| Sound Mode | Mono |
| Virtual Assistant Supported |
|
| Charging Method |
|
| Noise Canceling | Yes |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| Microsoft Teams Certification | Yes |
| Cable Length | 4.92 ft |
| Features |
|
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.1 |
| Fast Charging | Yes |
| Connectivity Technology | Wired/Wireless |
Warranty Information