Plantronics
Poly Voyager Focus 2-M Microsoft Teams Certified With Charge Stand Headset (77y90aa)
- SKU:
- 20534738
- MPN:
- 77y90aa
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 06/23/2025 10:39:44 AM PST
- Stock Update:
- 06/23/2025 10:39:44 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Create a focus zone around you with the Voyager Focus 2, stereo Bluetooth® headset. Smartly engineered for audio perfection - all you will hear is your call. And the focus stays on you, right where it belongs.
Your focus zone
Experience Poly acoustic excellence with the Voyager Focus 2 headset. Loud and distracting background is reduced with three levels of advanced digital hybrid ANC. You'll be ready to have the most critical conversations with confidence.
Crystal clear conversations
It's you - loud and clear. That's all callers hear. The discreet microphone boom is not only ultra-noise canceling but, with its Acoustic Fence technology, literally creates a virtual noise-free bubble in front of your mouth.
Wear it like it's not there
Stay engaged during a full day of calls wearing a comfortable headband with cushioned sling and plush ear cushions. The Voyager Focus 2 is designed with you in mind - stay focused and productive all day.
Immersive experienceStay focused while on calls or listening to music/media with stereo sound.
Easy to useAn easy-to-use headset with smart sensors for answering/muting calls and playing/pausing music. The intelligent microphone boom automatically maintains left and right audio no matter which side the headset is worn on.
No need for battery anxietyKeep your headset fully charged using the included desktop charging stand. You can also extend the battery life by using it corded, with audio over USB mode.
Choose your deviceWorks with your choice of device: PC via included BT700 USB-A or USB Type-C®? Bluetooth® adapter and mobile phones via Bluetooth® v5.1.
Smart SensorsDynamic Mute Alert senses and tells you when talking while muted. And the on-ear indicator light flashes to let others around you know you are on a call to keep you distraction free.
Certified for Microsoft TeamsFull Microsoft Teams certification takes your Microsoft Teams experience to the next level with a button for instant access to the app and more.
Package Contents:
- Voyager Focus 2-M Microsoft Teams Certified With Charge Stand Headset
- Micro USB Charging Cable
- BT700 Bluetooth® Type-C® Adapter
- Travel Pouch
- Quick Start Guide
- Charging Stand
Features
- Voyager Focus 2-M Microsoft Teams Certified With Charge Stand Headset
- Micro USB Charging Cable
- BT700 Bluetooth® Type-C® Adapter
- Travel Pouch
- Quick Start Guide
- Charging Stand
Application/Usage:
Voice Call
Music
Media
Smartphone
Office
Operating System Platform:
Windows
macOS
Android
iOS
TCO Certified:
Yes
Charger Included:
Yes
Platform Supported:
PC
Mac
Country of Origin:
China/Mexico
Specs
| Microphone | |
| Number of Microphones | 4 |
| Microphone Design | Boom |
| Microphone Technology |
|
| Integrated Microphone | Yes |
| Physical Characteristics | |
| Ear Cushion Material |
|
| Form Factor | Supra-aural |
| Weight (Approximate) | 6.24 oz |
| Color | Black |
| Height | 7.2" |
| Color Family | Black |
| Width | 6.1" |
| Depth | 2.6" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Interfaces/Ports | |
| Host Interface | USB Type C |
| Charging Interface | Micro USB |
| Controls/Indicators | |
| Earpiece Controls |
|
| Battery Information | |
| Battery Talk Time (ANC off) | 18 Hour |
| Battery Rechargeable | Yes |
| Battery Talk Time | 25 Hour |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Battery Talk Time (ANC on) | 20 Hour |
| General Information | |
| Brand Name | Poly |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com |
| Marketing Information | The sweet sound of focus Create a focus zone around you with the Voyager Focus 2, stereo Bluetooth® headset. Smartly engineered for audio perfection - all you will hear is your call. And the focus stays on you, right where it belongs. Your focus zone Experience Poly acoustic excellence with the Voyager Focus 2 headset. Loud and distracting background is reduced with three levels of advanced digital hybrid ANC. You'll be ready to have the most critical conversations with confidence. Wear it like it's not there Stay engaged during a full day of calls wearing a comfortable headband with cushioned sling and plush ear cushions. The Voyager Focus 2 is designed with you in mind - stay focused and productive all day. Crystal clear conversations It's you - loud and clear. That's all callers hear. The discreet microphone boom is not only ultra-noise canceling but, with its Acoustic Fence technology, literally creates a virtual noise-free bubble in front of your mouth. Features | Immersive experience Stay focused while on calls or listening to music/media with stereo sound. Easy to use An easy-to-use headset with smart sensors for answering/muting calls and playing/pausing music. The intelligent microphone boom automatically maintains left and right audio no matter which side the headset is worn on. It's your call Stay productive with up to 19 hours of wireless talk time (ANC on) and extend the battery life by using it corded, with audio over USB mode. Choose your device Works with your choice of device: PC via included BT700 USB-A or USB Type-C®? Bluetooth® adapter and mobile phones via Bluetooth® v5.1. Smart Sensors Dynamic Mute Alert senses and tells you when talking while muted. And the on-ear indicator light flashes to let others around you know you are on a call to keep you distraction free. Certified for Microsoft Teams Full Microsoft Teams certification takes your Microsoft Teams experience to the next level with a button for instant access to the app and more. |
| Packing | Box |
| Product Type | Headset |
| Product Name | Voyager Focus 2-M Microsoft Teams Certified With Charge Stand Headset |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Manufacturer Part Number | 77Y90AA |
| Product Line | Voyager Focus 2 |
| Earpiece | |
| Driver Size | 1.26" |
| Earpiece Type | Binaural |
| Earpiece Design |
|
| Technical Information | |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Maximum Number of Paired Devices Supported | 2 |
| Bluetooth Profiles |
|
| Wireless Operating Distance | 298.6 ft |
| Sound Mode | Stereo |
| Virtual Assistant Supported |
|
| Charging Method |
|
| Adjustable Headband | Yes |
| Active Noise Canceling (ANC) | Yes |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| Microsoft Teams Certification | Yes |
| Active Noise Canceling (ANC) Technology | Hybrid |
| Cable Length | 4.92 ft |
| Features |
|
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.1 |
| Connectivity Technology | Wired/Wireless |
Warranty Information