Hewlett Packard
Poly Voyager Focus 2 USB-A Bluetooth Stereo Headset (76u46aa)
- SKU:
- 20493503
- MPN:
- 76u46aa
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 03/06/2025 12:56:36 PM PST
- Stock Update:
- 03/06/2025 12:56:36 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
We couldn't build a wall around you to block out background noise, so we did the next best thing: created a "focus zone" with the new Voyager Focus 2 headset. All you hear is your call with three levels of hybrid Active Noise Cancelling (ANC). All they hear is you with our pro-grade microphones using Poly Acoustic Fence technology. It's all the Poly next-level engineering you expect with the wear-it-all-day comfort you need.
Three levels of Advanced Digital Hybrid Active Noise Cancelling (ANC)
Adjust noise cancelling level for your personal preference with three options of Advanced Digital Hybrid Active Noise Cancelling (ANC) - high, low and off.
Advanced multiple microphone noise cancelling with Acoustic Fence technology in a discreet boom
Callers hear you, not your surroundings, with advanced multiple-microphone noise cancelling in a discreet microphone boom and Acoustic Fence technology.
Stereo sound for calls and media / music
Stay focused while on calls or listening to music / media with stereo sound.
Dynamic Mute Alert senses and tells you when talking while muted
Never worry about talking while muted - Dynamic Mute Alert tells you if you speak while muted.
Ultra-comfortable headband and plush ear cushions
Stay comfortable during a full day of calls wearing an ultra-comfortable headband with sling and plush ear cushions.
Smart sensors for intuitive and easy to use operations
Enjoy the simplicity of an easy-to-use headset with smart sensors for answering calls, pausing music and instantly muting calls.
Corded USB headset mode for audio over USB
Extend the battery life of your headset by using it corded, with audio over USB mode.
Convenient carrying case included
Take it with you - convenient carrying case included to easily use wherever you work.
Desktop stand (UC version) or office base (Office version) for easy charging
Keep your headset fully charged at all times using a desktop charging stand (UC version) or office base (Office version).
Zoom compatible
Experience seamless collaboration with Zoom - Voyager Focus 2 is compatible out of the box.
Gets better with future updates via Poly software
Gets better over time with future updates via Poly software and remote management for your IT team.
Features
- Voyager Focus 2 USB-A Headset
- Micro USB Charging Cable
- Quick Start Guide
- Travel Pouch
- BT700 Bluetooth® USB Adapter
Application/Usage:
Smartphone
Music
Office
Voice Call
Travel
Business
Communication
Home
Operating System Platform:
Windows
macOS
Android
iOS
TCO Certified:
Yes
Charger Included:
Yes
Platform Supported:
PC
Mac
Country of Origin:
China/Mexico
Specs
| Microphone | |
| Number of Microphones | 4 |
| Microphone Design | Boom |
| Microphone Technology |
|
| Physical Characteristics | |
| Ear Cushion Material |
|
| Form Factor | Supra-aural |
| Weight (Approximate) | 6.24 oz |
| Color | Black |
| Height | 7.2" |
| Color Family | Black |
| Width | 6.1" |
| Depth | 2.6" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Interfaces/Ports | |
| Host Interface | USB Type A |
| Charging Interface | Micro USB |
| Controls/Indicators | |
| Earpiece Controls |
|
| Battery Information | |
| Battery Talk Time (ANC off) | 25 Hour |
| Battery Rechargeable | Yes |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Battery Talk Time (ANC on) | 16 Hour |
| General Information | |
| Brand Name | Poly |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com |
| Marketing Information | The sweet sound of focus Create a focus zone around you with the Voyager Focus 2, stereo Bluetooth® headset. Smartly engineered for audio perfection - all you will hear is your call. And the focus stays on you, right where it belongs. Your focus zone Experience Poly acoustic excellence with the Voyager Focus 2 headset. Loud and distracting background is reduced with three levels of advanced digital hybrid ANC. You'll be ready to have the most critical conversations with confidence. Wear it like it's not there Stay engaged during a full day of calls wearing a comfortable headband with cushioned sling and plush ear cushions. The Voyager Focus 2 is designed with you in mind - stay focused and productive all day. Crystal clear conversations It's you - loud and clear. That's all callers hear. The discreet microphone boom is not only ultra-noise canceling but, with its Acoustic Fence technology, literally creates a virtual noise-free bubble in front of your mouth. Features | Immersive experience Stay focused while on calls or listening to music/media with stereo sound. Easy to use An easy-to-use headset with smart sensors for answering/muting calls and playing/pausing music. The intelligent microphone boom automatically maintains left and right audio no matter which side the headset is worn on. It's your call Stay productive with up to 19 hours of wireless talk time (ANC on) and extend the battery life by using it corded, with audio over USB mode. Choose your device Works with your choice of device: PC via included BT700 USB-A or USB Type-C® Bluetooth® adapter and mobile phones via Bluetooth® v5.1. Smart sensors Dynamic Mute Alert senses and tells you when talking while muted. And the on-ear indicator light flashes to let others around you know you are on a call to keep you distraction free. Optimized for top platforms An IT manager's dream, this headset was created for communication and is optimized and certi?ed to work with top virtual meeting providers. |
| Packing | Box |
| Product Type | Headset |
| Product Name | Voyager Focus 2 USB-A Headset |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Manufacturer Part Number | 76U46AA |
| Product Line | Voyager Focus 2 |
| Earpiece | |
| Driver Size | 1.26" |
| Earpiece Type | Binaural |
| Earpiece Design |
|
| Technical Information | |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Maximum Number of Paired Devices Supported | 2 |
| Bluetooth Profiles |
|
| Wireless Operating Distance | 298.6 ft |
| Sound Mode | Stereo |
| Virtual Assistant Supported |
|
| Charging Method | Cable |
| Noise Canceling | Yes |
| Active Noise Canceling (ANC) | Yes |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| Active Noise Canceling (ANC) Technology | Hybrid |
| Cable Length | 4.92 ft |
| Features |
|
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.1 |
| Connectivity Technology | Wired/Wireless |
Warranty Information