Polycom
Poly 350 IP Phone - Corded - Corded - Desktop 220048830019
- SKU:
- 18172258
- MPN:
- 2200-48830-019
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Polycom® VVX® 350 Business IP PhoneSix-line, mid-range IP desk phone with color display
The Polycom® VVX® 350 business IP desk phone is a high quality, six-line, color, mid-range, IP phone designed for small to medium size businesses. It is ideal for knowledge workers, and call center operators who need to handle moderate/high volume of calls and whose work demand reliable connectivity.
Industry's best audio
The VVX 350 offers both Polycom® HD Voice™ and Polycom® Acoustic Fence™ technologies. Together, they dramatically improve the most important component of the VVX experience-voice clarity.
HD Voice delivers superior, high definition sound quality through industry leading, advanced voice processing capabilities. The Polycom's exclusive Polycom Acoustic Fence technology keeps business conversations free from extraneous noises, echoes and distractions.
Straightforward, familiar access to the most common features
The VVX 350 is easy to use and reliable. End-users will find that it combines an attractive new ergonomic hardware design with an intuitive user interface that together reduce the time spent learning new features and functions. Yet, the VVX 350 goes beyond being just a cost-effective communication device-it is an IP phone designed to improve collaboration and enable greater productivity in the workplace.
Easy deployment and administration
The Polycom VVX 350 integrates seamlessly into a wide range of UC environments. The enterprise-grade, web-based configuration tool makes the installation of the VVX 350 a breeze, allowing administrators to easily provision large numbers of phones throughout the entire organization. The VVX 350 phones are easy to deploy and administer for Service Providers and IT staff via broad, standards based, open APIs.
Features
TAA Compliant:
Yes
Yes
United States
Yes
Energy Star:
Yes
Country of Origin:
United States
Specs
| Management & Protocols | |
| Communication Protocols |
|
| Physical Characteristics | |
| Form Factor |
|
| Height | 10.3" |
| Width | 9.2" |
| Depth | 2.4" |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | Yes |
| USB | Yes |
| PoE (RJ-45) Port | Yes |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 2 |
| Display & Graphics | |
| Display Color | Color |
| General Information | |
| Brand Name | Poly |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com |
| Marketing Information | Polycom® VVX® 350 Business IP Phone Six-line, mid-range IP desk phone with color display The Polycom® VVX® 350 business IP desk phone is a high quality, six-line, color, mid-range, IP phone designed for small to medium size businesses. It is ideal for knowledge workers, and call center operators who need to handle moderate/high volume of calls and whose work demand reliable connectivity. Industry's best audio The VVX 350 offers both Polycom® HD Voice™ and Polycom® Acoustic Fence™ technologies. Together, they dramatically improve the most important component of the VVX experience-voice clarity. HD Voice delivers superior, high definition sound quality through industry leading, advanced voice processing capabilities. The Polycom's exclusive Polycom Acoustic Fence technology keeps business conversations free from extraneous noises, echoes and distractions. Straightforward, familiar access to the most common features The VVX 350 is easy to use and reliable. End-users will find that it combines an attractive new ergonomic hardware design with an intuitive user interface that together reduce the time spent learning new features and functions. Yet, the VVX 350 goes beyond being just a cost-effective communication device-it is an IP phone designed to improve collaboration and enable greater productivity in the workplace. Easy deployment and administration The Polycom VVX 350 integrates seamlessly into a wide range of UC environments. The enterprise-grade, web-based configuration tool makes the installation of the VVX 350 a breeze, allowing administrators to easily provision large numbers of phones throughout the entire organization. The VVX 350 phones are easy to deploy and administer for Service Providers and IT staff via broad, standards based, open APIs. |
| Product Type | IP Phone |
| Product Name | VVX 350 Skype for Business WW PoE |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Manufacturer Part Number | 2200-48830-019 |
| Product Model | 350 |
| Product Series | VVX |
| Technical Information | |
| Handset Connectivity Technology | Corded |
| IP Phone Technology | VoIP |
| Speakerphone | Yes |
| Base Unit Connectivity Technology | Corded |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Poly 350 IP Phone - Corded - Corded - Desktop 220048830019