Polycom
Polycom 2200-49230-001 Vvx D230 Dect Base Station With Dect Handset. 1920-1930mhz Dect. Ships With Univ
- SKU:
- 18374385
- MPN:
- 2200-49230-001
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Polycom VVX D230 DECT IP Phone, PSU, NA (2200-49230-001)- Enables in-office wireless communication with business features including call waiting, do not disturb, hold, forward and call transfer
- Improves productivity with features like call park, call pickup, intercom and distinctive incoming call treatment
- Workplace mobilityup to 50m (165ft) indoors and up to 300m (980ft) outdoors from the base
- Provides a powerful and expandable solution by supporting 10 handsets per base, 8 lines and 8 simultaneous calls
- Up to 10 hours of talk time and up to 100 hours of standby
- Package Dimensions: 8.78 x 7.87 x 3.58 inches
- Item Weight: 1.84 pounds
Cordless IP phone kit with DECT wireless technology
Features
Environmentally Friendly:
Yes
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
China
Yes
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Country of Origin:
China
Specs
| Management & Protocols | |
| Communication Protocols |
|
| Power Description | |
| Power Source | AC Adapter |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Desktop |
| Weight (Approximate) | 9.18 oz |
| Handset Width | 2" |
| Handset Depth | 1" |
| Height | 2.8" |
| Width | 6.3" |
| Depth | 4.9" |
| Handset Height | 6.70" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 2 |
| Display & Graphics | |
| Display Color | Color |
| General Information | |
| Brand Name | Poly |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com |
| Marketing Information | POLY VVX D230 DECT IP PHONE Your team is on the move and needs a handset that keeps up. Our VVX D230 DECT IP phone works as hard as any desk phone. Business features include: do not disturb, intercom, local three-way audio conferencing, and a high-resolution color display-just to name a few. Everyone on the call will have clear, interruption-free conversations with acoustic echo cancellation and background noise suppression. Don't bother adding IT on speed dial. Get reliability, performance, and less hassle with this wireless IP phone. Intercom, call park/pickup Called, calling, connected party information and missed call notifications Local three-way audio conferencing One-touch speed dial and redialSupport for HD Voice (G.722, Opus) |
| Product Type | IP Phone |
| Product Name | VVX D230 IP Phone |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Manufacturer Part Number | 2200-49230-001 |
| Product Model | D230 |
| Product Series | VVX |
| Technical Information | |
| Handset Connectivity Technology | Cordless |
| Total Number of Phone Lines | 8 |
| Wireless Technology | DECT |
| IP Phone Technology | VoIP |
| Speakerphone | Yes |
| Base Unit Connectivity Technology | Corded |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Polycom 2200-49230-001 Vvx D230 Dect Base Station With Dect Handset. 1920-1930mhz Dect. Ships With Univ