Polycom
Poly CCX 400 IP Phone - Corded - Corded - Desktop, Wall Mountable (2200-49700-025)
- SKU:
- 18185299
- MPN:
- 2200-49700-025
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 09/19/2023 07:21:51 AM PST
- Stock Update:
- 09/19/2023 07:21:51 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
POLY CCX 400Sometimes all you need is a reliable touchscreen phone. An always-on, always-ready phone you can count on. The Poly CCX 400 is an entry-level business media phone that's easy to use. Its interface is simple and intuitive. And contacts and meetings are one swipe or one tap away on a color touch screen.
- Color touch-screen operation with 5" multi-touch LCD display
- Hear every nuance with Poly HD Voice and Poly Acoustic Clarity
- Eliminate distracting background noise with Poly Acoustic Fence
- Full-duplex speakerphone operation with world-class echo cancellation and Poly NoiseBlock AI
- Wall mountable with optional CCX 400 wall mount Kit
Features
Environmentally Friendly:
Yes
Yes
China Restriction of Hazardous Substances 2 (China RoHS 2)
Yes
Energy Star:
Yes
Environmental Compliance:
China Restriction of Hazardous Substances 2 (China RoHS 2)
Specs
| Physical Characteristics | |
| Form Factor |
|
| Height | 8.5" |
| Width | 7.1" |
| Depth | 2" |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | Yes |
| USB | Yes |
| PoE (RJ-45) Port | Yes |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 2 |
| General Information | |
| Brand Name | Poly |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com |
| Marketing Information | POLY CCX 400 Sometimes all you need is a reliable touchscreen phone. An always-on, always-ready phone you can count on. The Poly CCX 400 is an entry-level business media phone that's easy to use. Its interface is simple and intuitive. And contacts and meetings are one swipe or one tap away on a color touch screen. Color touch-screen operation with 5" multi-touch LCD display Hear every nuance with Poly HD Voice and Poly Acoustic Clarity Eliminate distracting background noise with Poly Acoustic Fence Full-duplex speakerphone operation with world-class echo cancellation and Poly NoiseBlock AI Wall mountable with optional CCX 400 wall mount Kit |
| Product Type | IP Phone |
| Product Name | CCX 400 Business Media Phone |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Manufacturer Part Number | 2200-49700-025 |
| Product Model | CCX 400 |
| Product Series | CCX |
| Technical Information | |
| Handset Connectivity Technology | Corded |
| IP Phone Technology | VoIP |
| Speakerphone | Yes |
| Base Unit Connectivity Technology | Corded |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Poly CCX 400 IP Phone - Corded - Corded - Desktop, Wall Mountable (2200-49700-025)