Polycom
Poly CCX 500 IP Phone - Corded - Corded - Bluetooth - Desktop, Wall Mountable (2200-49720-025)
- SKU:
- 18185307
- MPN:
- 2200-49720-025
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 03/19/2024 05:20:17 PM PST
- Stock Update:
- 03/19/2024 05:20:17 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
POLY CCX 500Meet the new standard in desktop touch screen phones. The Poly CCX 500 Business Media Phone has workers feeling confident they'll sound professional on every call. No word or inflection is missed, thanks to legendary audio quality, Poly HD Voice, and Poly Acoustic Clarity. And let's hear it for Poly Acoustic Fence. It eliminates background noise to keep calls quiet wherever it's noisy-like open offices and call centers.
By design, the phone is simple and intuitive to use-with one-touch-access to your contacts and meetings. So users can get right to work. IT will be a fan too. Robust provisioning and management capabilities take the headache out of telephony deployment and support. Looking for usability options? You got it. Choose a headset or handset. More options, more happiness.
- Models choices supporting Open SIP or native Microsoft Teams
- Color touchscreen operation with 5-inch multi-touch LCD display
- Hear every nuance with Poly HD Voice and Poly Acoustic Clarity
- Eliminate distracting background noise with Poly Acoustic Fence
- Full duplex speakerphone operation with world-class echo cancellation and Poly NoiseBlock AI
- Powerful chipsets to support next-generation features
- Headset options to suit any style (Bluetooth®, USB, RJ9)
Features
Environmentally Friendly:
Yes
Yes
China Restriction of Hazardous Substances 2 (China RoHS 2)
Yes
Energy Star:
Yes
Environmental Compliance:
China Restriction of Hazardous Substances 2 (China RoHS 2)
Specs
| Physical Characteristics | |
| Form Factor |
|
| Height | 8.5" |
| Width | 7" |
| Depth | 2" |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | Yes |
| USB | Yes |
| PoE (RJ-45) Port | Yes |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 2 |
| General Information | |
| Brand Name | Poly |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com |
| Marketing Information | POLY CCX 500 Meet the new standard in desktop touch screen phones. The Poly CCX 500 Business Media Phone has workers feeling confident they'll sound professional on every call. No word or inflection is missed, thanks to legendary audio quality, Poly HD Voice, and Poly Acoustic Clarity. And let's hear it for Poly Acoustic Fence. It eliminates background noise to keep calls quiet wherever it's noisy-like open offices and call centers. By design, the phone is simple and intuitive to use-with one-touch-access to your contacts and meetings. So users can get right to work. IT will be a fan too. Robust provisioning and management capabilities take the headache out of telephony deployment and support. Looking for usability options? You got it. Choose a headset or handset. More options, more happiness. Models choices supporting Open SIP or native Microsoft Teams Color touchscreen operation with 5-inch multi-touch LCD display Hear every nuance with Poly HD Voice and Poly Acoustic Clarity Eliminate distracting background noise with Poly Acoustic Fence Full duplex speakerphone operation with world-class echo cancellation and Poly NoiseBlock AI Powerful chipsets to support next-generation features Headset options to suit any style (Bluetooth®, USB, RJ9) |
| Product Type | IP Phone |
| Product Name | CCX 500 Business Media Phone |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Manufacturer Part Number | 2200-49720-025 |
| Product Model | CCX 500 |
| Product Series | CCX |
| Technical Information | |
| Handset Connectivity Technology | Corded |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| IP Phone Technology | VoIP |
| Speakerphone | Yes |
| Base Unit Connectivity Technology | Corded |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Poly CCX 500 IP Phone - Corded - Corded - Bluetooth - Desktop, Wall Mountable (2200-49720-025)