Polycom
Poly 700 IP Phone - Corded/Cordless - Corded/Cordless - Bluetooth, Wi-Fi - Tabletop (2200-49750-025)
- SKU:
- 18545206
- MPN:
- 2200-49750-025
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 03/12/2024 12:50:46 PM PST
- Stock Update:
- 03/12/2024 12:50:46 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Poly CCX 700 Desktop Business Media Phone (Polycom) - with Handset - Open SIP - Built-in Video Camera - Power Over Ethernet (POE) - Color Touchscreen - Works with Zoom (Certified), Teams, & More- Video Quality: Make video calls right from your phone with integrated 4 mega pixel camera with privacy shutter. Autofocus and autoexposure presents you looking your best.
- Audio Quality: Eliminate distracting background noise at the source with Poly Acoustic Fence technology. The speakerphone supports advanced noise blocking technology. Hear every nuance with premium sound quality featuring Poly HD Voice.
- Easy-to-Use and Convenient: Poly CCX 700 combines an attractive ergonomic design with a large, intuitive user touchscreen interface. Easy to install anywhere with integrated Wi-Fi.
- Ideal For: Managers and executives who use a handset and/or headset and prioritize built-in video, premium audio quality, convenience and productivity.
- Compatibility: USB-A, USB-C, RJ9 and EHS ports, and Bluetooth headset support allows you to pair with a Poly headset to suit any working style, in addition to the traditional handset.
- Manufacturer: ?Plantronics
- Brand: ?Poly (Plantronics + Polycom)
- Item Weight: ?4.44 pounds
- Package Dimensions: ?12.68 x 12.2 x 3.03 inches
- Item model number: ?2200-49750-025
- Color: ?Black
- Number of Items: ?1
- Manufacturer Part Number: ?2200-49750-025
Video is front and center on the Poly CCX 700 desk phone with a built-in 4 mega pixel camera featuring autofocus and autoexposure that makes you look your best on every Zoom call. The interface is simple and intuitive. The native Zoom App on a large 7" color touch screen makes this the perfect phone for managers and executives to enjoy the full Zoom Meetings and Phone experiences, including one-touch join and whiteboarding. Count on Poly legendary audio quality for crisp, brilliant sound. Poly Acoustic Fence and NoiseBlockAI wipes out distracting background noise so conversations stay on track. And its easy to install anywhereWi-Fi is included.
Package Contents:
- Console
- Handset with handset cord (handset model only)
- Network (LAN) cable-CAT-5E
- Desk stand
- Setup sheet
Features
Package Contents:
Yes
China Restriction of Hazardous Substances 2 (China RoHS 2)
China
- Console
- Handset with handset cord (handset model only)
- Network (LAN) cable-CAT-5E
- Desk stand
- Setup sheet
Environmentally Friendly:
Yes
Environmental Compliance:
China Restriction of Hazardous Substances 2 (China RoHS 2)
Country of Origin:
China
Specs
| Management & Protocols | |
| Communication Protocols |
|
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Tabletop |
| Height | 8.5" |
| Width | 10.4" |
| Depth | 2.4" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | Yes |
| USB | Yes |
| PoE (RJ-45) Port | Yes |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 2 |
| Display & Graphics | |
| Display Color | Color |
| General Information | |
| Brand Name | Poly |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com |
| Marketing Information | POLY CCX 700 Video on your phone can make all the difference. You see reactions that you can't always hear. The Poly CCX 700 boasts a 7" screen-perfect for managers and executives, and anybody who needs more room to do their thing. Count on legendary audio quality with Poly HD Voice and Poly Acoustic Clarity technologies. Poly Acoustic Fence wipes out distracting background noise. Conversations stay on track thanks to full duplex speakerphone operation with world-class echo cancellation and NoiseBlockAI. The interface is simple and intuitive, so users can get to work immediately. And the phone is fast and responsive, designed with the latest powerful chipsets. Jumpstart your productivity with a dedicated applications button-plus contacts and meetings on the color LCD display. Robust provisioning and management enables efficient telephony deployment and support. And it's easy to install anywhere-WiFi capabilities are included. Now let's talk options. Choose a handset or no handset. Poly CCX 700. Productivity starts here. Make video calls right from your phone with integrated 4 mega pixel camera with privacy shutter Color touchscreen operation with 7" multi-touch LCD display Hear every nuance with Poly HD Voice and Poly Acoustic Clarity Eliminate distracting background noise with Poly Acoustic Fence Full duplex speakerphone operation with world-class echo cancellation Powerful chipsets to support next-generation features Easy to install anywhere with integrated Wi-Fi Headset options to suit any style (Bluetooth®, USB, RJ9) |
| Product Type | IP Phone |
| Product Name | CCX 700 Business Media Phone with handset |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Manufacturer Part Number | 2200-49750-025 |
| Product Model | 700 |
| Product Series | CCX |
| Technical Information | |
| Handset Connectivity Technology | Corded/Cordless |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11a/b/g/n |
| Wireless Technology |
|
| IP Phone Technology | VoIP |
| Speakerphone | Yes |
| Base Unit Connectivity Technology | Corded/Cordless |
| Camera | |
| Effective Image Resolution | 4 Megapixel |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Poly 700 IP Phone - Corded/Cordless - Corded/Cordless - Bluetooth, Wi-Fi - Tabletop (2200-49750-025)