Polycom
Poly Studio R30 Webcam - Gray - USB 3.0 Type C (2200-69390-001)
- SKU:
- 19078227
- MPN:
- 2200-69390-001
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 11/01/2023 04:00:54 PM PST
- Stock Update:
- 11/01/2023 04:00:54 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Poly Studio R30 4K Video Conference System (Plantronics) - Camera, Mic, and Speaker Bar for Small Rooms - Presenter Tracking, NoiseBlockAI, Speaker Framing - Plug & Play - Works w/Teams, Zoom & More- AI-POWERED MEETINGS: Create virtual meetings that feel in-person with Poly DirectorAI auto-framing and tracking technology. Prevent distracting noises from interrupting your meetings with NoiseBlockAI and Acoustic Fence technologies
- RICH, CLEAR AUDIO: Make sure youre always heard clearly with an advanced 3-microphone array. Powerful integrated speaker provides a fantastic audio experience
- ULTRA HD 4K VIDEO: Enjoy 4K resolution, 120 degree field of view, and 5x digital zoom for a professional video experience
- PLUG AND PLAY: Get going fast plug in the power, connect USB to your PC or Mac, launch your favorite conferencing platform, and you're ready to meet; no app installation necessary. Works with Zoom, Teams, and nearly every PC or Mac video application
- OPTIMIZED FOR SMALL ROOMS: Built for small/huddle rooms with up to 5 attendees
- Package Dimensions: 23 x 15.6 x 5.8 inches
- Item Weight: 5.39 pounds
The Poly Studio R30 USB video bars dynamic conference room camera ensures everyone is seen clearly with pinpoint accurate automatic framing and tracking making meetings easier and more inclusive than ever. Enjoy rich audio from the built-in speaker and a microphone that filters out background noise to make sure everyone is heard clearly. This plug-and-play video bar offers maximum meeting quality with minimum hassle. Just bring your PC to get set up with a full video conferencing system at record speed. With a wide-angle camera, conference microphone, and conference speaker all built into one sleek device, Poly Studio R30 will level up your video conferencing like youve never seen before.
Package Contents:
- Studio R30
- Removable Monitor Clamp
- Power Supply (4.9 ft)
- Power Cord (9 ft)
- USB 2.0 Cable (Type-C to Type-A, 5m/16.4 ft)
- Setup Sheet
- Removable Privacy Cap
Features
- Studio R30
- Removable Monitor Clamp
- Power Supply (4.9 ft)
- Power Cord (9 ft)
- USB 2.0 Cable (Type-C to Type-A, 5m/16.4 ft)
- Setup Sheet
- Removable Privacy Cap
Device Supported:
Monitor
Computer
Specs
| Built-in Devices | |
| Microphone | Yes |
| Power Description | |
| Power Source Type | DC |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 1.81 lb |
| Product Color | Gray |
| Cable Length | 8.86 ft |
| Height | 3.4" |
| Color Family | Gray |
| Mounting Type |
|
| Width | 17.5" |
| Depth | 3.2" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Interfaces/Ports | |
| Host Interface | USB 3.0 Type C |
| Display & Graphics | |
| Maximum Video Resolution | 3840 x 2160 |
| Field Of View (FOV) Angle | 120° |
| General Information | |
| Brand Name | Poly |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com |
| Marketing Information | Meeting equality made simple | An easy-to-use USB video bar for small conference spaces. The Poly Studio R30 USB video bar makes meetings easier, more vibrant, and more inclusive than ever. Poly DirectorAI technology offers a dynamic camera experience that keeps everyone in frame at all times. Enjoy rich audio that filters out background noise so each participant is heard clearly. Even in small rooms, the Poly Studio R30 gives everyone a voice. Extraordinary video quality | 4K resolution and a full 120-degree field of view High-quality video captures the whole room, making it your perfect group call solution. Everyone can be seen in the frame, and 4K video allows for digital zoom without losing a pixel of clarity. Exceptional audio clarity | Powerful audio gives everyone a voice The Poly Studio R30's advanced multi-mic array captures your voice precisely while Acoustic Fence and NoiseblockAI technologies keep distracting noises at bay. Its powerful speaker offers acoustic suspension that keeps voices crisp and clear. Smart Camera Tech | Pinpoint-accurate speaker tracking and professional-quality group framing Poly DirectorAI technology adds automatic tracking to create unparalleled video experience. It's like having a director in the room making sure everyone is seen clearly. Easy, flexible setup | Designed to improve any space The easy-to-use display mount comes standard, but if you need more flexibility, we've got your back. We offer a wall mount, plus the Poly Studio R30 is compatible with standard tripod mounts. Whatever setup you choose, just plug into your laptop and you'll be joining meetings in record speed. |
| Product Type | Webcam |
| Product Name | Studio R30 |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Manufacturer Part Number | 2200-69390-001 |
| Product Model | R30 |
| Product Line | Studio |
| Lens | |
| Digital Zoom | 5x |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
Warranty Information