Polycom
Polycom 2200-86240-019 Poly Trio C60 Ip Conference Phone For Microsoft Teams/sfb With Built-in Wi-fi B
- SKU:
- 18181515
- MPN:
- 2200-86240-019
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 10/19/2023 11:01:41 AM PST
- Stock Update:
- 10/19/2023 11:01:41 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
TRIO C60Bring people together. Launch big ideas. And make sure everyone at the table can be heard, near or far with Poly signature audio. NoiseBlockAI means speech flows naturally, without interruptions. Expansion microphones deliver brilliant audio for even large conference rooms. It's built for simplicity-for audio conferences or when paired with a Poly video room solution. Best of all, it's super easy to use-launch and join meetings at the touch of a button. And the Trio C60 plays nicely with everyone, delivering native experiences on your favorite collaboration platforms. So simple, so powerful.
- USB, Bluetooth® or IP connectivity to mobile devices
- Intelligently removes distracting non-speech noise while allowing your voice be heard
- Comprehensive management and analytics for quick deployment and high up time
Package Contents:
- Trio C60 Conference Phone
- 7.6 m/25 ft network cable CAT 5e
- Setup sheet
Features
Package Contents:
Yes
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Mexico
- Trio C60 Conference Phone
- 7.6 m/25 ft network cable CAT 5e
- Setup sheet
Environmentally Friendly:
Yes
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Country of Origin:
Mexico
Specs
| Management & Protocols | |
| Communication Protocols |
|
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 2.87 lb |
| Height | 13.1" |
| Width | 3" |
| Depth | 15.1" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | Yes |
| USB | Yes |
| PoE (RJ-45) Port | Yes |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 2 |
| Display & Graphics | |
| Display Color | Color |
| General Information | |
| Brand Name | Poly |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com |
| Marketing Information | TRIO C60 Bring people together. Launch big ideas. And make sure everyone at the table can be heard, near or far with Poly signature audio. NoiseBlockAI means speech flows naturally, without interruptions. Expansion microphones deliver brilliant audio for even large conference rooms. It's built for simplicity-for audio conferences or when paired with a Poly video room solution. Best of all, it's super easy to use-launch and join meetings at the touch of a button. And the Trio C60 plays nicely with everyone, delivering native experiences on your favorite collaboration platforms. So simple, so powerful. USB, Bluetooth® or IP connectivity to mobile devices Intelligently removes distracting non-speech noise while allowing your voice be heard Comprehensive management and analytics for quick deployment and high up time |
| Product Type | IP Conference Station |
| Product Name | Trio C60 Conference Phone |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Manufacturer Part Number | 2200-86240-019 |
| Product Model | C60 |
| Product Line | Trio |
| Technical Information | |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11b/g/n |
| Total Number of Phone Lines | 3 |
| Wireless Technology |
|
| IP Phone Technology | VoIP |
| Speakerphone | Yes |
| Base Unit Connectivity Technology | Corded/Cordless |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Polycom 2200-86240-019 Poly Trio C60 Ip Conference Phone For Microsoft Teams/sfb With Built-in Wi-fi B