polycom audio
Polycom Audio 2200-40110-001 Pwr Sup For Ip6000 & Ip7000 Pwr
- SKU:
- 20040377
- MPN:
- 2200-40110-001
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 01/23/2026 07:53:52 PM PST
- Stock Update:
- 01/23/2026 07:53:52 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Polycom SoundStation IP 7000 Power Supply Kit (2200-40110-001)- Input voltage - 100-240V AC
- Output voltage - 48 V DC
- Maximum output current - 1.5A
- Includes 48V DC power adapter, RJ45 power injection cable, North American power cord
- Product Dimensions: 11.6 x 6.7 x 2.5 inches
- Item Weight: 1.65 pounds
The Polycom SoundStation IP 7000 Power Supply Kit is used to provide power to a Polycom SoundStation IP 7000 when inline Power over Ethernet (PoE) in unavailable.
Features
Compatibility:
China
Polycom SoundStation IP-7000 IP Phone
Country of Origin:
China
Specs
| Power Description | |
| Input Voltage Range | 100 V AC - 240 V AC |
| Frequency |
|
| Maximum Output Power | 50 W |
| Input Voltage |
|
| Output Voltage | 48 V DC |
| General Information | |
| Brand Name | Poly |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com |
| Marketing Information | AC Power Kit for SoundStation IP 7000. Includes 100-240V, 1.5A, 48V/50W power supply, 6ft/1.8m power cord with NA plug and Power Insertion Cable. |
| Product Type | AC Adapter |
| Product Name | AC Power Adapter |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Manufacturer Part Number | 2200-40110-001 |
| Technical Information | |
| Device Supported | IP Phone |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Polycom Audio 2200-40110-001 Pwr Sup For Ip6000 & Ip7000 Pwr