polycom audio
Polycom Audio 2200-86930-001 Rove 30 Dect Ip Phone Handset Na
- SKU:
- 19971319
- MPN:
- 2200-86930-001
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 02/22/2024 11:31:49 AM PST
- Stock Update:
- 02/22/2024 11:31:49 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
POLY ROVE FAMILYKeep the conversation going whenever, wherever-at work. Built for on-site employees the Poly Rove wireless IP phone solution delivers the sweet freedom to move and the flexibility to scale as you grow. Dropped phone? No problem. You're covered with ruggedized IP65, dust-tight, and water-resistant technology. Protection doesn't stop there. Built to stay cleaner for longer with Microban® antimicrobial product protection. And guard your most critical conversations with DECT™ technology. We've got you covered. Built to last. Built to scale. Never miss a call.
- Integrated Microban® antimicrobial product protection
- Ruggedized IP65-rated handsets
- Secure DECT™ encryption, even in repeater mode
- Highly scalable system
- Operable with Poly hands-free headsets
- Cloud device management software (available through service providers, some services sold separately)
Package Contents:
- Handset
- Charging Cradle
- 1100mAh Li-ion Battery
- Belt Clip
- Quick Start Card
- Safety Sheet
- Power Adapter
Features
Package Contents:
COMPLIANCE:
Yes
Yes
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
China
- Handset
- Charging Cradle
- 1100mAh Li-ion Battery
- Belt Clip
- Quick Start Card
- Safety Sheet
- Power Adapter
Certifications & Standards:
COMPLIANCE:
- USA FCC
- Canada IC RSS
- EEA CE
- AU/NZ RCM
- NZ Telepermit
- Hong Kong HKCA
- Singapore IMDA TS CT-CTS
- UL 62368-1
- CE Mark
- CAN/CSA C22.2 No 62368-1
- EN 60950-1 and 62368-1
- IEC 60950-1 and 62368-1
- AS/NZS 60950.1 and 62368.1
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Star:
Yes
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Country of Origin:
China
Specs
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 6.03 oz |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Interfaces/Ports | |
| Headset Port | Yes |
| Controls/Indicators | |
| Buttons & Keys |
|
| Battery Information | |
| Battery Talk Time | 18 Hour |
| Battery Standby Time | 300 Hour |
| Display & Graphics | |
| Screen Resolution | 240 x 320 |
| Screen Size | 2.4" |
| Screen Type | Color LCD |
| General Information | |
| Brand Name | Poly |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com |
| Marketing Information | POLY ROVE FAMILY Keep the conversation going whenever, wherever-at work. Built for on-site employees the Poly Rove wireless IP phone solution delivers the sweet freedom to move and the flexibility to scale as you grow. Dropped phone? No problem. You're covered with ruggedized IP65, dust-tight, and water-resistant technology. Protection doesn't stop there. Built to stay cleaner for longer with Microban® antimicrobial product protection. And guard your most critical conversations with DECT™ technology. We've got you covered. Built to last. Built to scale. Never miss a call. Integrated Microban® antimicrobial product protection Ruggedized IP65-rated handsets Secure DECT™ encryption, even in repeater mode Highly scalable system Operable with Poly hands-free headsets Cloud device management software (available through service providers, some services sold separately) |
| Product Type | Handset |
| Product Name | Rove 30 2200-86930-001 Handset |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Manufacturer Part Number | 2200-86930-001 |
| Product Model | 2200-86930-001 |
| Network & Communication | |
| Frequency Range | 1.92 GHz to 1.93 GHz |
| Technical Information | |
| Wireless Technology |
|
| Wireless Operating Distance | 984.25 ft |
| Features |
|
| Connectivity Technology | Cordless |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Polycom Audio 2200-86930-001 Rove 30 Dect Ip Phone Handset Na