polycom audio
Polycom Audio 7230-87600-001 Poly Small Room Kit Includes: Poly Studio R30 Usb Video Bar Gc8 Touch Controller Cable 10m Usb3.1 A To C Pwr Cord Type B Nema 5-15. Order Poly Room Pc Separately.
- SKU:
- 19069551
- MPN:
- 7230-87600-001
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 03/19/2024 05:20:01 PM PST
- Stock Update:
- 03/19/2024 05:20:01 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
MEETINGS, MEET HIGHER PRODUCTIVITY
Flexibility, versatility, and sheer quality: that's what Poly delivers with our solutions for Microsoft Teams Rooms. Available in focus, small, medium, and large configurations, each of these systems comes fully equipped with a Poly conference camera with Poly MeetingAI technologies, a collaboration PC, and an easy touch controller.
MY FIRST ROOM!Get your Microsoft Teams Room kit today!
Poly is delighted to offer our customers and prospects a unique, one-time discount on their FIRST Microsoft Teams Rooms! This offer applies to the Poly Studio Focus, Small, Medium, and Large Room Kits for Microsoft Teams Rooms on Windows.
POLY MEETINGAI HYPERCHARGES MEETING EQUALITY
Poly MeetingAI, Poly's advanced artificial intelligence-driven technologies built into Poly Studio Room kits for Microsoft Teams help workers in-office, remote, and on-the-go to experience a most engaging and stress-free virtual meetings. Poly and Microsoft are proud to work together to introduce intelligent hardware and software features that will help all participants feel connected and empowered on every call.
TRANSFORM MEETING SPACES INTO COLLABORATION SPACES
Poly room solutions for Microsoft Teams super-charge any meeting space with unparalleled collaboration abilities.
Poly Camera Control App
Poly Camera Control App lets users adjust the Poly conferencing camera settings easily on Poly GC8 touch controller, including manually controlling the pan-tilt-zoom, or turning on/off and changing the automatic camera framing mode.
BYOD: Extend The Use Of Poly Studio Room Kit For Any Video Apps
The BYOD kit for Poly Studio Room Kits adds the ability to bring your own device (BYOD) to meetings, connecting your laptop with a single USB to use any video app with the Poly audio and video solutions in the room.
OPTIMIZED FOR YOUR PC
Poly works with the leading PC manufacturers to make the most of our small-footprint, enterprise-grade PC solutions for Teams Rooms.
Package Contents:
- Poly Studio R30
- Powerful 4K Camera with a 120-degree field of view
- Poly DirectorAI Smart Camera technology
- Powerful speaker and beam-forming mic array
- NoiseBlockAI and Acoustic Fence Technologies
- Poly GC8, 10m fiber USB Cable
Features
Microsoft Teams
Zoom
Package Contents:
- Studio R30 Video Conference Equipment
- Removable monitor clamp
- Power supply (1.5 m/4.9 ft)
- Power cord (2.7 m/9 ft)
- USB 2.0 cable (Type-C to Type-A, 5 m/16.4 ft)
- Setup sheet
- Removable privacy cap
TAA Compliant:
Yes
Application/Usage:
Meeting Room
Country of Origin:
United States
Specs
| Power Description | |
| Power Source | DC Supply |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor |
|
| Weight (Approximate) | 1.62 lb |
| Height | 2.7" |
| Width | 17.5" |
| Depth | 3.2" |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | <ul><li> 1-year limited warranty included</li><li> Poly+ enhanced support available</li></ul> |
| Limited Warranty | 1 Year |
| General Information | |
| Brand Name | Poly |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com |
| Marketing Information | The Poly Studio R30 USB video bar offers a dynamic camera experience that ensures everyone is seen clearly - making meetings easier and more inclusive than ever, with Poly DirectorAI technology. Enjoy rich audio that filters out background noise and makes sure everyone is heard clearly. IT managers love how easy it is to set up, manage, and deploy and with cloudbased Poly Lens management functionality, it's a win-win. This plug-and-play video bar offers maximum meeting quality with minimum hassle. Sharp 4K camera with 120-degree field of view. Poly DirectorAI smart camera technology. Powerful integrated speaker. Multi-microphone array. Works with any video app on your PC or Mac. BENEFITS Poly DirectorAI technology ensures everyone is seen clearly with pinpoint-accurate automatic framing and tracking. Connect to Poly Lens over Wi-Fi to ensure the device can always be managed from anywhere, even when not connected to a computer. Hear pristine clarity and rich sound with a powerful integrated speaker featuring acoustic suspension with a passive radiator. Make sure you're always heard clearly with an advanced multimicrophone array. Prevent distracting noises and side conversations from interrupting your meetings with NoiseBlockAI and Acoustic Fence technologies. |
| Product Type | Video Conference Equipment |
| Product Name | Studio R30 Video Conference Equipment |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Manufacturer Part Number | 7230-87600-001 |
| Product Model | R30 |
| Product Line | Studio |
| Technical Information | |
| Features |
|
| Wireless Specifications | |
| Wireless LAN | Yes |
| Interfaces/Ports | |
| USB | Yes |
| Video | |
| Graphics Modes (Live) | 4K |
| Maximum Frame Rate | 30 fps |
| Maximum Video Resolution (Live) | 3840 x 2160 |
| Operating System | |
| Operating System Supported |
|
| Camera | |
| Field Of View (FOV) Angle | 120° |
| Audio | |
| Speaker Form Factor | Internal |
| Microphone Form Factor | Internal |
Warranty Information