Polycom
Poly Trio C60 NR IP Conference Station - Corded - Bluetooth, Wi-Fi - Tabletop - Gray, Gold - TAA Compliant (g2200-86640-019)
- SKU:
- 20067146
- MPN:
- g2200-86640-019
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
ONE DEVICE. COUNTLESS RETURNS. | POWER UP ANY ROOM FOR KICKASS COLLABORATION
Bring people together. Launch huge ideas. And make sure everyone at the table is heard, near or far, with Poly signature audio. NoiseBlockAI technology makes unwanted noise a thing of the past: Speech flows naturally without interruptions. Pro-designed expansion microphones deliver brilliant audio, even for CEO-ego-sized conference rooms. Best of all, it's insanely easy to use, whether you're using for audio conferences or pairing it with a Poly video room solution. Launch and join meetings with one finger. And the Trio C60 conference phone plays nicely with all your favorite collaboration platforms. Simple, powerful, accessible, and clear.
BENEFITS | POLY SIGNATURE AUDIO
GET MORE OUT OF YOUR CONFERENCE CALLS
Poly shuts out distracting background noise to ensure every inflection is heard. Hear their reaction with up to 22kHz of rich, full sound.
ONE-TOUCH-JOIN | ALL IT TAKES IS A FINGERTIP
Save your time for the meeting: Join a in second with a single touch of a button.
SIMPLE MEETING CONTROL | WE'VE MADE THIS INSANELY EASY TO USE
Elevate your Poly Studio X50, Poly Studio X30 or G7500 video solution by using the Trio C60 conference phone for with control your meeting with ease.
WORKS EVERYWHERE YOU DO (AND BEYOND)
Poly conference phones work on more than 60+ communication platforms - most with a native user experience. Choose the one that works for you!
TRIO C60 FEATURES | 1. NEW DESIGN
All new design with fabric covering, light base, and cable management (USB/LAN/HDMI) underneath and up to 4x faster performance
Features
Yes
Specs
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Tabletop |
| Weight (Approximate) | 2.90 lb |
| Product Color |
|
| Height | 15.1" |
| Color Family | Dual Color |
| Width | 13.1" |
| Depth | 3" |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | Yes |
| USB | Yes |
| PoE (RJ-45) Port | Yes |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 2 |
| General Information | |
| Brand Name | Poly |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com |
| Marketing Information | ONE DEVICE. COUNTLESS RETURNS. | POWER UP ANY ROOM FOR KICKASS COLLABORATION Bring people together. Launch huge ideas. And make sure everyone at the table is heard, near or far, with Poly signature audio. NoiseBlockAI technology makes unwanted noise a thing of the past: Speech flows naturally without interruptions. Pro-designed expansion microphones deliver brilliant audio, even for CEO-ego-sized conference rooms. Best of all, it's insanely easy to use, whether you're using for audio conferences or pairing it with a Poly video room solution. Launch and join meetings with one finger. And the Trio C60 conference phone plays nicely with all your favorite collaboration platforms. Simple, powerful, accessible, and clear. BENEFITS | POLY SIGNATURE AUDIO GET MORE OUT OF YOUR CONFERENCE CALLS Poly shuts out distracting background noise to ensure every inflection is heard. Hear their reaction with up to 22kHz of rich, full sound. ONE-TOUCH-JOIN | ALL IT TAKES IS A FINGERTIP Save your time for the meeting: Join a in second with a single touch of a button. SIMPLE MEETING CONTROL | WE'VE MADE THIS INSANELY EASY TO USE Elevate your Poly Studio X50, Poly Studio X30 or G7500 video solution by using the Trio C60 conference phone for with control your meeting with ease. WORKS EVERYWHERE YOU DO (AND BEYOND) Poly conference phones work on more than 60+ communication platforms - most with a native user experience. Choose the one that works for you! TRIO C60 FEATURES | 1. NEW DESIGN All new design with fabric covering, light base, and cable management (USB/LAN/HDMI) underneath and up to 4x faster performance |
| Product Type | IP Conference Station |
| Product Name | Trio C60 NR IP conference phone No Radio |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Manufacturer Part Number | G2200-86640-019 |
| Product Model | C60 NR |
| Product Line | Trio |
| Packaged Quantity | 1 |
| Technical Information | |
| Total Number of Phone Lines | 3 |
| Wireless Technology |
|
| IP Phone Technology | VoIP |
| Speakerphone | Yes |
| Base Unit Connectivity Technology | Corded |
Warranty Information