Posturite
Posturite 100016307 Penguin Bluetooth/Wireless Vertical Mouse - Medium
- SKU:
- 20525628
- MPN:
- 100016307
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, IL warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/02/2026 04:14:20 AM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $89.85 each 89.85 |
| Buy 3 or above | and pay only $87.81 each 87.81 |
- Stock Update:
- 04/02/2026 04:14:20 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
This new 3-in-1 model of the iconic ergonomic Penguin Mouse combines Wired, Wireless and Bluetooth technology in one penguin.
The Penguin sets new standards of protection against a range of upper limb conditions such as repetitive strain injury (RSI) and carpal tunnel syndrome (CTS) by enabling right and left hands to share the workload and avoiding exaggerated movements of the wrist joint that can increase pressure on the soft tissues in the carpal tunnel. Regular switching of hands throughout the day helps prevent static muscle strain (SMS) in the arm and shoulder - a major source of discomfort in mouse work.
Equipped with BioCote® antimicrobial technology, the Penguin Mouse inhibits bacterial growth, making it ideal for shared workspaces and hot desking environments.
Available in three sizes, the Penguin Mouse can be selected by measuring your hand from the first crease of your wrist to the tip of your middle finger.
Ambidextrous design
Enables effortless switching between right and left-handed use for improved flexibility.
Choose your size
Available in three sizes to accommodate various hand dimensions for a personalised fit.
Bacteria & mould prevention
Protected with BioCote® antimicrobial coating, reducing bacteria and mould growth by up to 99.99%.
Wired, wireless or bluetooth
Combined 3-in-1 technology to suit all setups.
Reasons to buy
- Effortless switching between right and left-handed use
- Vertical design promotes a more ergonomic hand position
- Precision scroll wheel ensures quick, accurate document scrolling
- Supports wired, wireless, and Bluetooth connectivity
- Optical tracking delivers fast, precise performance on various surfaces
- Extended 2 year warranty
Which size?
The Penguin mouse comes in three different sizes. To find the right fit for you, measure your hand from the first crease of your wrist to the tip of your middle finger.
- SMALL 0-16 cm (0-6" approx)
- MEDIUM 16-18 cm (6-7" approx)
- LARGE 18 cm + (7" + approx)
Innovative design
The Penguin represents a significant breakthrough in addressing health issues caused by prolonged use of a traditional mouse. Its ambidextrous design, featuring a central 'bow-tie' switch, makes it easy to switch between right and left-handed use
Easy-glide symmetrical base
The design lets you comfortably rest either hand next to the vertical structure, promoting the use of larger muscles in the forearm and upper arm to move the mouse. Precise cursor control can still be achieved with small hand or finger movements.
Features
Windows XP
Windows Vista
Windows 10
Windows 7
Windows 8
Windows 11
Mac OS X
Platform Supported:
PC
Mac
Device Supported:
Computer
Country of Origin:
China
Specs
| Power Description | |
| Power Source | USB |
| Pointing Device | |
| Pointing Device Wireless Technology | Bluetooth |
| Movement Resolution (dpi) | 2400 |
| Hand/Palm Size | Medium |
| Scroller Type | Scroll Wheel |
| Movement Detection | Optical |
| Ergonomic Fit | Symmetrical |
| Pointing Device Connectivity Technology | Cable/Wireless |
| Pointing Device Features |
|
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 8.11 oz |
| Height | 3.4" |
| Width | 6.2" |
| Depth | 4.3" |
| Interfaces/Ports | |
| Pointing Device Host Interface | USB 2.0 |
| General Information | |
| Brand Name | Posturite |
| Manufacturer Website Address | http://www.posturite.co.uk |
| Marketing Information | This new 3-in-1 model of the iconic ergonomic Penguin Mouse combines Wired, Wireless and Bluetooth technology in one penguin. The Penguin sets new standards of protection against a range of upper limb conditions such as repetitive strain injury (RSI) and carpal tunnel syndrome (CTS) by enabling right and left hands to share the workload and avoiding exaggerated movements of the wrist joint that can increase pressure on the soft tissues in the carpal tunnel. Regular switching of hands throughout the day helps prevent static muscle strain (SMS) in the arm and shoulder - a major source of discomfort in mouse work. Equipped with BioCote® antimicrobial technology, the Penguin Mouse inhibits bacterial growth, making it ideal for shared workspaces and hot desking environments. Available in three sizes, the Penguin Mouse can be selected by measuring your hand from the first crease of your wrist to the tip of your middle finger. Ambidextrous design Enables effortless switching between right and left-handed use for improved flexibility. Choose your size Available in three sizes to accommodate various hand dimensions for a personalised fit. Bacteria & mould prevention Protected with BioCote® antimicrobial coating, reducing bacteria and mould growth by up to 99.99%. Wired, wireless or bluetooth Combined 3-in-1 technology to suit all setups. Reasons to buy Effortless switching between right and left-handed use Vertical design promotes a more ergonomic hand position Precision scroll wheel ensures quick, accurate document scrolling Supports wired, wireless, and Bluetooth connectivity Optical tracking delivers fast, precise performance on various surfaces Extended 2 year warranty Which size? The Penguin mouse comes in three different sizes. To find the right fit for you, measure your hand from the first crease of your wrist to the tip of your middle finger. SMALL 0-16 cm (0-6" approx) MEDIUM 16-18 cm (6-7" approx) LARGE 18 cm + (7" + approx) Innovative design The Penguin represents a significant breakthrough in addressing health issues caused by prolonged use of a traditional mouse. Its ambidextrous design, featuring a central 'bow-tie' switch, makes it easy to switch between right and left-handed use Easy-glide symmetrical base The design lets you comfortably rest either hand next to the vertical structure, promoting the use of larger muscles in the forearm and upper arm to move the mouse. Precise cursor control can still be achieved with small hand or finger movements. |
| Product Type | Mouse |
| Product Name | The Penguin 3-in-1 Ambidextrous Vertical Mouse |
| Manufacturer | Posturite Ltd |
| Manufacturer Part Number | 100016307 |
| Product Line | Penguin |
Warranty Information