Precision Power
Precisionpower Ion I640.5 Car Amplifier - 670 W Rms - 5 Channel - Class D - Bridgeable - Mosfet Power Supply - 4, 1 X 60 W, 200 W @ 4 Ohm - 4, 1 X 80 W, 350 W @ 2 Ohm (i6405)
- SKU:
- 20461419
- MPN:
- i6405
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 11/22/2023 09:40:43 AM PST
- Stock Update:
- 11/22/2023 09:40:43 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
We're in a time where small is "in". Smaller, more economical vehicles are more and more desirable. But that doesn't mean you have to sacrifice big power for your system. The new iON amplifiers pack huge amounts of power into small chassis thanks to efficient full range Class D topology and SMT technology. Complimented with every possible preamp adjustment, the iON amplifiers leave nothing to be desired...- Small Compact 4.75" Wide Chassis
- MOSFET Power Supply w/ Audiophile Grade IRTM Transistors
- Military Grade SMT PCB Maintains Dynamic Performance
- Hybrid Aluminum Alloy Heatsink for Optimum Dissipation
- 2-ohm Stereo & 4-ohm Bridged Full Range Operation
- Direct Short, Thermal, & Overload Circuits Protect Ampllifier
- 200mV-6V High Level or Low Level RCA Input
- Quick Disconnect RCA/High Level Wire Harness
- Direct Wire 8ga. Power and Speaker Output Harness
- Variable 12dB High Pass, Low Pass, & Subsonic Crossovers
- Dash Mount Gain Control Module Included
Package Contents:
- iON i640.5 Car Amplifier
- Remote Gain Control
Features
Package Contents:
- iON i640.5 Car Amplifier
- Remote Gain Control
Specs
| Power Description | |
| Maximum Input Voltage Sensitivity | 6 V DC |
| Minimum Input Voltage Sensitivity | 0.2 V DC |
| Power Supply | MOSFET |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 5.50 lb |
| Height | 1.5" |
| Width | 4.8" |
| Depth | 10.3" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| General Information | |
| Brand Name | PrecisionPower |
| Manufacturer Website Address | http://www.precisionpower.com |
| Marketing Information | We're in a time where small is "in". Smaller, more economical vehicles are more and more desirable. But that doesn't mean you have to sacrifice big power for your system. The new iON amplifiers pack huge amounts of power into small chassis thanks to efficient full range Class D topology and SMT technology. Complimented with every possible preamp adjustment, the iON amplifiers leave nothing to be desired... Small Compact 4.75" Wide Chassis MOSFET Power Supply w/ Audiophile Grade IRTM Transistors Military Grade SMT PCB Maintains Dynamic Performance Hybrid Aluminum Alloy Heatsink for Optimum Dissipation 2-ohm Stereo & 4-ohm Bridged Full Range Operation Direct Short, Thermal, & Overload Circuits Protect Ampllifier 200mV-6V High Level or Low Level RCA Input Quick Disconnect RCA/High Level Wire Harness Direct Wire 8ga. Power and Speaker Output Harness Variable 12dB High Pass, Low Pass, & Subsonic Crossovers Dash Mount Gain Control Module Included |
| Product Type | Car Amplifier |
| Product Name | iON i640.5 Car Amplifier |
| Manufacturer | PrecisionPower |
| Manufacturer Part Number | I6405 |
| Product Model | i640.5 |
| Product Line | iON |
| Technical Information | |
| Bridgeable | Yes |
| Bass Boost | Variable |
| Bridged Power @ 4 Ohm |
|
| Audio Channels | 5 |
| Rated Power @ 4 Ohm |
|
| Classification | Class D |
| Rated Power @ 2 Ohm |
|
| Low Pass Crossover | Variable |
| Features |
|
| RMS Output Power | 670 W |
| High Pass Crossover | Variable |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Precisionpower Ion I640.5 Car Amplifier - 670 W Rms - 5 Channel - Class D - Bridgeable - Mosfet Power Supply - 4, 1 X 60 W, 200 W @ 4 Ohm - 4, 1 X 80 W, 350 W @ 2 Ohm (i6405)