Premier Mounts
Premier Mounts AM500-U Universal Articulating Mega Wall Mount For Displays Up To
- SKU:
- 19842453
- MPN:
- am500-u
- Availability:
- Out of stock
- Shipping:
- $263.16 (Fixed Shipping Cost)
- Stock Update:
- 04/16/2024 06:56:47 PM PST
- Stock Update:
- 04/16/2024 06:56:47 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
The AM500-U is an articulating wall mount for displays up to 500 lb. The positive and negative tilt adjustment allows the mount to be installed level and plumb. The dual articulating arms allow even the heaviest display to be pulled away from the wall for service or alignment. The mount features a 90 degree rotation which allows the display to be installed in landscape, portrait or any other arbitrary angled orientation.Features
Environmentally Friendly:
Yes
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Taiwan
Yes
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Country of Origin:
Taiwan
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Color | Black |
| Height | 22.80" |
| Width | 41" |
| Mounting Pattern |
|
| Depth | 8.52" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
| General Information | |
| Brand Name | Premier Mounts |
| Manufacturer Website Address | http://www.premiermounts.com |
| Marketing Information | The AM500-U is an articulating wall mount for displays up to 500 lb. The positive and negative tilt adjustment allows the mount to be installed level and plumb. The dual articulating arms allow even the heaviest display to be pulled away from the wall for service or alignment. The mount features a 90 degree rotation which allows the display to be installed in landscape, portrait or any other arbitrary angled orientation. |
| Product Type | Wall Mount |
| Product Name | Articulating Mega Wall Mount for Displays up to 500 lb./227 kg |
| Manufacturer | Premier Mounts |
| Manufacturer Part Number | AM500-U |
| Product Model | AM500-U |
| Packaged Quantity | 1 |
| Product Information | |
| Maximum Screen Size Supported | 70" |
| Number of Displays Supported | 1 |
| Maximum Load Capacity | 500 lb |
| Device Supported |
|
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Premier Mounts AM500-U Universal Articulating Mega Wall Mount For Displays Up To