Premier Mounts
Premier Mounts APP-1321W 1.5 In. Npt Adjustable Pipe Adapter [13 In.-21 In.] White; Taa Compliant: Yes; Oshpd Certified: No
- SKU:
- 19842459
- MPN:
- app-1321w
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Premier Mounts Mounting Pipe for Projector, Flat Panel Display APP-1321W- Device Supported: Projector
- Device Supported: Flat Panel Display
- Maximum Load Capacity: 160.28 lb
- Maximum Adjustable Height: 21"
- Features: Cable Management
- Product Dimensions: 14.5 x 2.7 x 13 inches
- Item Weight: 4.75 pounds
The APP-1321W adjustable height suspension adapter easily connects to any Premier Mounts 1.5" NPT ceiling plate or accessory. The APP-1321W features height adjustment from 13 - 21 in. (33-53.3cm) in 1.25 in. (3.18cm) increments. Manufacturer: Premier Mounts. Manufacturer Part Number: APP-1321W. Brand Name: Premier Mounts. Product Model: APP-1321W. Product Name: 1.5 in. NPT Adjustable-Height Pipe Adapter. Product Type: Mounting Pipe. [Product Information] Device Supported: Projector. Flat Panel Display. Maximum Load Capacity: 160.28 lb. Maximum Adjustable Height: 21". Features: Cable Management. Height Adjustable: Yes. [Physical Characteristics] Product Color: White. Height: 13". Weight (Approximate): 4.63 lb. [Miscellaneous] Compatibility: 1.5" NPT. Country of Origin: Taiwan. [Warranty] Limited Warranty: Lifetime.
Features
1.5" NPT
Country of Origin:
Taiwan
Specs
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 4.63 lb |
| Product Color | White |
| Height | 13" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
| General Information | |
| Brand Name | Premier Mounts |
| Manufacturer Website Address | http://www.premiermounts.com |
| Marketing Information | The APP-1321W adjustable height suspension adapter easily connects to any Premier Mounts 1.5" NPT ceiling plate or accessory. The APP-1321W features height adjustment from 13 - 21 in. (33-53.3cm) in 1.25 in. (3.18cm) increments. |
| Product Type | Mounting Pipe |
| Product Name | 1.5 in. NPT Adjustable-Height Pipe Adapter |
| Manufacturer | Premier Mounts |
| Manufacturer Part Number | APP-1321W |
| Product Model | APP-1321W |
| Product Information | |
| Height Adjustable | Yes |
| Maximum Load Capacity | 160.28 lb |
| Maximum Adjustable Height | 21" |
| Features | Cable Management |
| Device Supported |
|
Warranty Information