Premier Mounts
Premier Mounts BW-BASE Dual Pole Cart Base With Nesting Capability And Mount Adapter.; Taa Compliant: Yes; Oshpd Certified: No
- SKU:
- 18982500
- MPN:
- bw-base
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 05/21/2024 08:53:57 AM PST
- Stock Update:
- 05/21/2024 08:53:57 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Premier Mounts BW-Base Dual Pole Cart Base- Dual Pole Cart Base with Nesting Capability and Mount Adapter
- Base can easily roll through standard doorways
- Nesting base design is ideal for tight storage spaces
- Two locking and two non locking casters
- Works with T60 and T72 poles (not included)
- Product Dimensions: 33.75 x 31.25 x 10.5 inches
- Item Weight: 48 pounds
BW-BASE Features: -Comes with nesting capability and mount adapter. Dimensions: Overall Product Weight: -49 lbs. Overall Height - Top to Bottom: -10. 5". Overall Width - Side to Side: -31. 25". Overall Depth - Front to Back: -33. 75".
Features
Compatibility:
Premier Mounts Dual Poles:
Taiwan
Premier Mounts Dual Poles:
- T60
- T72
- T40
Country of Origin:
Taiwan
Specs
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 49 lb |
| Product Color | Black |
| Height | 7.58" |
| Width | 27.71" |
| Depth | 27.90" |
| General Information | |
| Brand Name | Premier Mounts |
| Manufacturer Website Address | http://www.premiermounts.com |
| Marketing Information | The BW-BASE provides the ability to nest multiple carts with its open design, minimizing storage requirements. Two locking and two non locking casters are included for added stability when not in motion. |
| Product Type | Base |
| Product Name | Dual Pole Cart Base with Nesting Capability and PSD-HDCA Mount Adapter |
| Manufacturer | Premier Mounts |
| Manufacturer Part Number | BW-BASE |
| Product Model | BW-BASE |
| Packaged Quantity | 1 |
| Product Information | |
| Features | Locking Caster |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Premier Mounts BW-BASE Dual Pole Cart Base With Nesting Capability And Mount Adapter.; Taa Compliant: Yes; Oshpd Certified: No