Premier Mounts
Premier Mounts CTM Universal Flat-Panel Mount (ctm-ms3)
- SKU:
- 20093648
- MPN:
- ctm-ms3
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 01/14/2026 01:37:19 PM PST
- Stock Update:
- 01/14/2026 01:37:19 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Universal Tilting Mount for Flat Panel Screen- Universal Tilting Mount for Flat-Panels up to 160 lb./73 kg
- Product Dimensions: 36.65 x 3.35 x 30.12 inches
- Item Weight: 39 pounds
- Manufacturer: Premier Mounts
CTM-MS3 Features: -Capacity: 160lbs. Dimensions: Overall Height - Top to Bottom: -3.5". Overall Width - Side to Side: -20.25". Overall Product Weight: -37.34 lbs.
Package Contents: CTM Universal Flat-Panel Mount Includes:
- 1 x Mounting Brackets (30")
- 9 x Flat Washers (5/16")
- 9 x Lag Bolts (wooden studs only) - (5/16" x 3")
- 2 x Lateral Shift Locking Screws (M6 x 30mm)
- 8 x Griplates
- 2 x Safety Knobs (M6 x 12mm)
- 1 x Thread Depth Indicator
- 8 x (M5 x 25)
- 8 x (M8 x 20)
- 8 x (M5 x 30)
- 8 x (M8 x 25)
- 8 x (M6 x 20)
- 8 x (M8 x 30)
- 8 x (M6 x 25)
- 8 x (M8 x 35)
- 10 x( M6 x 30)
- 8 x (M8 x 70)
- 8 x (M6 x 35)
- 8 x Nylon Sleeves Large (1/4")
- 8 x Nylon Spacers (9/16")
- 8 x Nylon Sleeves Large (1/2")
- 8 x Nylon Sleeves
- 8 x 5/16" Flat Washers (Metal) (5/16")
- 8 x Nylon Sleeves (1")
- 8 x Nylon Sleeves Small (1/4")
Features
Package Contents:
CTM Universal Flat-Panel Mount Includes:
Taiwan
CTM Universal Flat-Panel Mount Includes:
- 1 x Mounting Brackets (30")
- 9 x Flat Washers (5/16")
- 9 x Lag Bolts (wooden studs only) - (5/16" x 3")
- 2 x Lateral Shift Locking Screws (M6 x 30mm)
- 8 x Griplates
- 2 x Safety Knobs (M6 x 12mm)
- 1 x Thread Depth Indicator
- 8 x (M5 x 25)
- 8 x (M8 x 20)
- 8 x (M5 x 30)
- 8 x (M8 x 25)
- 8 x (M6 x 20)
- 8 x (M8 x 30)
- 8 x (M6 x 25)
- 8 x (M8 x 35)
- 10 x( M6 x 30)
- 8 x (M8 x 70)
- 8 x (M6 x 35)
- 8 x Nylon Sleeves Large (1/4")
- 8 x Nylon Spacers (9/16")
- 8 x Nylon Sleeves Large (1/2")
- 8 x Nylon Sleeves
- 8 x 5/16" Flat Washers (Metal) (5/16")
- 8 x Nylon Sleeves (1")
- 8 x Nylon Sleeves Small (1/4")
Certifications & Standards:
UL
Additional Information:
- Built-in lateral shift for precise placement along the wall
- Unique Griplate System offers solid support without excessive torque
- Mates to carts, stands and adapters
- Reaches taller mounting points
Compatibility:
LCD/Plasma Displays: 55"-63"
Country of Origin:
Taiwan
Specs
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 28 lb |
| Product Color | Dark Gray |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
| General Information | |
| Brand Name | Premier Mounts |
| Manufacturer Website Address | http://www.premiermounts.com |
| Marketing Information | Universal series Flat Panel mount feature our innovative Griplate System (patent pending). This exclusive system accurately supports the appropriate mounting hardware with teeth set in detents along mounting bracket. Includes 16" and 24" mounting slots and built-in lateral shift. |
| Product Type | Wall Mount |
| Product Name | CTM Universal Flat-Panel Mount |
| Manufacturer | Premier Mounts |
| Manufacturer Part Number | CTM-MS3 |
| Product Series | CTM |
| Product Information | |
| Maximum Screen Size Supported | 63" |
| Device Supported | Flat Panel Display |
| Minimum Screen Size Supported | 55" |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Premier Mounts CTM Universal Flat-Panel Mount (ctm-ms3)