Premier Mounts
Premier Mounts GB-AVSTOR4 Plenum Rated False Ceiling Equipment Storage
- SKU:
- 18214230
- MPN:
- gb-avstor4
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 11/19/2025 09:29:01 AM PST
- Stock Update:
- 11/19/2025 09:29:01 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
The GB-AVSTOR4 stores A/V and IT components above the false ceiling to provide a clean, organized room environment. It replaces half of a standard 2 x 2 ft. false ceiling tile, with a perforated lid that looks like a standard HVAC return register when closed. The compact GB-AVSTOR4 extends the lower room area into the ceiling and is sealed to the plenum space above the ceiling tiles to avoid plenum-related building code issues.
Package Contents:
- Plenum Rated False Ceiling Equipment Storage GearBox
- Quick-locking Cable System
Features
Package Contents:
Taiwan
- Plenum Rated False Ceiling Equipment Storage GearBox
- Quick-locking Cable System
Country of Origin:
Taiwan
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Color | White |
| Height | 14" |
| Width | 23.88" |
| Depth | 5.10" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
| General Information | |
| Brand Name | Premier Mounts |
| Manufacturer Website Address | http://www.premiermounts.com |
| Marketing Information | The GB-AVSTOR4 stores A/V and IT components above the false ceiling to provide a clean, organized room environment. It replaces half of a standard 2 x 2 ft. false ceiling tile, with a perforated lid that looks like a standard HVAC return register when closed. The compact GB-AVSTOR4 extends the lower room area into the ceiling and is sealed to the plenum space above the ceiling tiles to avoid plenum-related building code issues. |
| Product Type | Mounting Box |
| Product Name | Plenum Rated False Ceiling Equipment Storage GearBox |
| Manufacturer | Premier Mounts |
| Manufacturer Part Number | GB-AVSTOR4 |
| Product Model | GB-AVSTOR4 |
| Product Line | GearBox |
| Packaged Quantity | 1 |
| Product Information | |
| Maximum Load Capacity | 50 lb |
| Device Supported | A/V Equipment |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Premier Mounts GB-AVSTOR4 Plenum Rated False Ceiling Equipment Storage