Premier Mounts
Premier Mounts INW-AM325 In-Wall Box
- SKU:
- 18148408
- MPN:
- inw-am325
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/01/2026 04:44:09 PM PST
- Stock Update:
- 04/01/2026 04:44:09 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
In-Wall box allows display to sit flush with the wall. The IN-AM325 In-Wall Box allow for recess wall mounting of our AM250 and AM3 Swingout Arms. No mount disassembly required.
Package Contents:
INW-AM325 In-Wall Box Includes:
- 20 x (14 x 1-1/4") Wood Screws
- 4 x 1/16" Clear Bumper Pad
- 8 x Split Lock Washer
- 8 x (5/16 x 1/2") Hex Head Bolt
- 14 x 1/4" Wood Shims
- 6 x (6-32 x 1/2") Phillips Screws
- 2 x INW-AM325 Side Covers
- 1 x In-Wall Electrical
Features
Package Contents:
Taiwan
INW-AM325 In-Wall Box Includes:
- 20 x (14 x 1-1/4") Wood Screws
- 4 x 1/16" Clear Bumper Pad
- 8 x Split Lock Washer
- 8 x (5/16 x 1/2") Hex Head Bolt
- 14 x 1/4" Wood Shims
- 6 x (6-32 x 1/2") Phillips Screws
- 2 x INW-AM325 Side Covers
- 1 x In-Wall Electrical
Additional Information:
- Recess mount for AM250 & AM3 Swingout Arms
- Cable routing through knockouts
- Drop-in power / signal box for easy wiring
- Frame allows for a finished look
- Shipping Weight: 34
Compatibility:
37" - 61" Displays
Country of Origin:
Taiwan
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Color | White |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
| General Information | |
| Brand Name | Premier Mounts |
| Manufacturer Website Address | http://www.premiermounts.com |
| Marketing Information | In-Wall box allows display to sit flush with the wall. The IN-AM325 In-Wall Box allow for recess wall mounting of our AM250 and AM3 Swingout Arms. No mount disassembly required. |
| Product Type | Wall Mount |
| Product Name | INW-AM325 In-Wall Box |
| Manufacturer | Premier Mounts |
| Manufacturer Part Number | INW-AM325 |
| Product Model | INW-AM325 |
| Product Information | |
| Maximum Screen Size Supported | 61" |
| Maximum Load Capacity | 160 lb |
| Device Supported | Flat Panel Display |
| Minimum Screen Size Supported | 37" |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Premier Mounts INW-AM325 In-Wall Box
$262.50