Premier Mounts
Premier Mounts PFC-OMND Premier Floor Ceiling For Samsung Omn-d; Taa Compliant: Yes; Oshpd Certified: No
- SKU:
- 19130734
- MPN:
- pfc-omnd
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 11/26/2025 06:06:20 AM PST
- Stock Update:
- 11/26/2025 06:06:20 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
The PFC-OMND is our revolutionary mount for the new Samsung OMN-D Dual sided display panel. We provide the best solution for the Samsung OMN-D because our mount can be installed on the ceiling, floor or combined to provide a unique floor-to-ceiling configuration. That means only one carton to ship and facilitate all 6 configurations for mounting. Both the 46" and 55" model are compatible with our mounting solution.
- Engineered to allow for multiple screen center view height adjustments.
- Vinyl covers inside and out hide cables and mounting screws for a clean and finished look.
- Comes with a floor/ceiling anchor template to accurately mark the hole center locations.
- Follows strict industry standards when placing anchors into 3000psi concrete, floors or ceiling structures.
- Optional portable floor stand base for projects that require mobility.
Package Contents:
- Ceiling, Floor or Floor-to-Ceiling Mount for the 46' or 55' Model Samsung OMN-D
- Floor/Ceiling Anchor Template
Features
Package Contents:
Samsung OMN-D Digital Signage Display
- Ceiling, Floor or Floor-to-Ceiling Mount for the 46' or 55' Model Samsung OMN-D
- Floor/Ceiling Anchor Template
Application/Usage:
Floor
Ceiling
Concrete
Compatibility:
Samsung OMN-D Digital Signage Display
Specs
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 43 lb |
| Height | 4.30" |
| Width | 8.30" |
| Depth | 86" |
| General Information | |
| Brand Name | Premier Mounts |
| Manufacturer Website Address | http://www.premiermounts.com |
| Marketing Information | The PFC-OMND is our revolutionary mount for the new Samsung OMN-D Dual sided display panel. We provide the best solution for the Samsung OMN-D because our mount can be installed on the ceiling, floor or combined to provide a unique floor-to-ceiling configuration. That means only one carton to ship and facilitate all 6 configurations for mounting. Both the 46" and 55" model are compatible with our mounting solution. Engineered to allow for multiple screen center view height adjustments. Vinyl covers inside and out hide cables and mounting screws for a clean and finished look. Comes with a floor/ceiling anchor template to accurately mark the hole center locations. Follows strict industry standards when placing anchors into 3000psi concrete, floors or ceiling structures. Optional portable floor stand base for projects that require mobility. |
| Product Type | Ceiling/Floor Mount |
| Product Name | Ceiling, Floor or Floor-to-Ceiling Mount for the 46' or 55' Model Samsung OMN-D |
| Manufacturer | Premier Mounts |
| Manufacturer Part Number | PFC-OMND |
| Product Information | |
| Maximum Screen Size Supported | 55" |
| Height Adjustable | Yes |
| Features | Cable Management |
| Device Supported | Digital Signage Display |
| Minimum Screen Size Supported | 46" |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Premier Mounts PFC-OMND Premier Floor Ceiling For Samsung Omn-d; Taa Compliant: Yes; Oshpd Certified: No