Premier Mounts
Premier Mounts Press & Release Lmvs Wall Mount For Digital Signage Display - 37" To 63" Screen Support - 100 Lb Load Capacity - Black (lmvs)
- SKU:
- 18152133
- MPN:
- lmvs
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 06/26/2025 12:41:58 PM PST
- Stock Update:
- 06/26/2025 12:41:58 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
The LMVS Press & Release™ Pop Out Slim Mount showcases ADA compliance for a variety of recessed wall or picture-framed digital signage applications. Displays between 37-63 inches meld even closer to walls for seamless matrix or video wall configurations, in addition to single-display applications. The Premier Mounts' formulated Press & Release™ access design allows for accessibility anywhere on a video wall, featuring a depression clasp that automatically latches closed and springs open with a gentle push on the display.Package Contents:
- Press & Release Pop Out Slim Mount for Displays Up to 100 lb./45.36 Kg.
- Universal Spacer Kit
Features
Package Contents:
ADA
Mounting Pattern Type: Range & Mounting Pattern: 200 x 200 (Min) - 600 x 400 (Max) mm
Yes
Digital Signage Display
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Taiwan
- Press & Release Pop Out Slim Mount for Displays Up to 100 lb./45.36 Kg.
- Universal Spacer Kit
Certifications & Standards:
ADA
Additional Information:
Mounting Pattern Type: Range & Mounting Pattern: 200 x 200 (Min) - 600 x 400 (Max) mm
Environmentally Friendly:
Yes
Compatibility:
Digital Signage Display
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Country of Origin:
Taiwan
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Color | Black |
| Height | 19.50" |
| Width | 27" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
| General Information | |
| Brand Name | Premier Mounts |
| Manufacturer Website Address | http://www.premiermounts.com |
| Marketing Information | The LMVS Press & Release™ Pop Out Slim Mount showcases ADA compliance for a variety of recessed wall or picture-framed digital signage applications. Displays between 37-63 inches meld even closer to walls for seamless matrix or video wall configurations, in addition to single-display applications. The Premier Mounts' formulated Press & Release™ access design allows for accessibility anywhere on a video wall, featuring a depression clasp that automatically latches closed and springs open with a gentle push on the display. |
| Product Type | Wall Mount |
| Product Name | Press & Release Pop Out Slim Mount for Displays Up to 100 lb./45.36 Kg. |
| Manufacturer | Premier Mounts |
| Manufacturer Part Number | LMVS |
| Product Model | LMVS |
| Product Line | Press & Release |
| Product Information | |
| Maximum Screen Size Supported | 63" |
| Height Adjustable | Yes |
| Number of Displays Supported | 1 |
| Maximum Load Capacity | 100 lb |
| Features |
|
| Device Supported | Digital Signage Display |
| Minimum Screen Size Supported | 37" |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Premier Mounts Press & Release Lmvs Wall Mount For Digital Signage Display - 37" To 63" Screen Support - 100 Lb Load Capacity - Black (lmvs)