Premier Mounts
Premier Mounts PWH-4W 4in Wh Pre Cut Npt W/ Cbl Outlet
- SKU:
- 18256234
- MPN:
- pwh-4w
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 02/23/2023 08:55:26 AM PST
- Stock Update:
- 02/23/2023 08:55:26 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
4 " Pre-Cut NPT with Cable Outlet Color: White- Premier Mounts PWH4W
- Product Dimensions: 1.5 x 1.5 x 4 inches
- Item Weight: 1.1 pounds
PWH-4W Color: White Features: -Outlet. -Cable routing outlet helps keep cables safe and provides a clean look. -Durable powder-coated steel pipe. -Pre-cut pipe with cable routing outlet that connects to any 1.5'' NPT pipe adapter. Product Type: -Tools. Dimensions: Overall Product Weight: -1 Pounds. Overall Height - Top to Bottom: -4 Inches. Overall Width - Side to Side: -1.5 Inches. Overall Depth - Front to Back: -1.5 Inches.
Features
Compatibility:
Taiwan
Premier Mounts 1.5 inch NPT Pipe Adapter
Country of Origin:
Taiwan
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Steel |
| Weight (Approximate) | 1 lb |
| Product Color | White |
| Height | 4" |
| Diameter | 1.50" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
| General Information | |
| Brand Name | Premier Mounts |
| Manufacturer Website Address | http://www.premiermounts.com |
| Marketing Information | A 4 in. pipe with cable routing holes that adapts to any mount with a 1.5 in. NPT coupler. The pipe is available in black or white with a powder-coated finish. |
| Product Type | Mounting Pipe |
| Product Name | 4 in. White Pre-Cut NPT with Cable Outlet |
| Manufacturer | Premier Mounts |
| Manufacturer Part Number | PWH-4W |
| Product Model | PWH-4W |
| Product Series | PWH |
| Product Information | |
| Maximum Load Capacity | 500 lb |
| Features |
|
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Premier Mounts PWH-4W 4in Wh Pre Cut Npt W/ Cbl Outlet