Premiertek
Premier Technologies ANT-GRID-24DBI 2.4ghz Outdoor Wifi 24dbi Ntypeaccs F Grid Parabolic Antenna
- SKU:
- 18143050
- MPN:
- ant-grid-24dbi
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Premiertek Outdoor 2.4GHz 24DBI Directional High-Gain N-Type Female Aluminum Die Cast Grid Parabolic Antenna (ANT-GRID-24DBI)- Superior performance aluminum die cast grid UV stable light Gray powder coat finish All weather operation easy to assemble
- Frequency range: 24002483MHz gain: 23. 50. 5dBi VSWR: <=1. 5 Impedance: 50 Ohm Polarization: vertical or Horizontal
- Beam width/horizontal: 14 Beam width/vertical: 10 F/B ratio-db: >30 max Input power: 200W
- Rf connector: n-type Female survival Wind speed: 148mile/hrs temperature: -40c+80c humidity: 100%at25c
- Antenna weight grid antenna: 3. 5lbs antenna+feed antenna: 4. 1lbs Package weight net 5. 2lbs. Gross: 6. 2lbs antenna dimensions: 60cm x 106 cm (hxw)
- Product Dimensions: 24 x 4 x 24 inches
- Item Weight: 6.8 pounds
- Manufacturer: Premiertek
Premiertek outdoor 2. 4GHz 24dBi directional high-gain N-type female aluminum die cast grid parabolic antenna
Features
Package Contents:
- Antenna
- Mounting Bracket
- Screw packs and U-bolts
Application/Usage:
Wireless Data Network
Outdoor
Specs
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 3.50 lb |
| Height | 23.62" |
| Width | 41.73" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Interfaces/Ports | |
| Connector Type | N-Type |
| Number of Connectors | 1 |
| General Information | |
| Brand Name | Premiertek |
| Manufacturer Website Address | http://www.premiertek.net |
| Product Type | Antenna |
| Product Name | Antenna |
| Manufacturer | Premiertek.net, LLC |
| Manufacturer Part Number | ANT-GRID-24DBI |
| Product Model | ANT-GRID-24DBI |
| Packaged Quantity | 1 |
| Technical Information | |
| Directivity | Directional |
| Polarization | Horizontal/Vertical |
| Frequency Band Type | UHF |
| Operating Frequency Range | 2400 MHz to 2483 MHz |
| Antenna Gain (Isotropic) | 24 dBi |
| Impedance | 50 Ohm |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Premier Technologies ANT-GRID-24DBI 2.4ghz Outdoor Wifi 24dbi Ntypeaccs F Grid Parabolic Antenna