Premiertek
Premiertek Wide Band 698-2700mhz 5dbi Omni Directional Antenna Sma Male - 698 Mhz To 2.70 Ghz - 5 Dbi - Cellular Network, Wireless Data Networkomni-directional - Sma Connector (ant-omni-602705)
- SKU:
- 18152771
- MPN:
- ant-omni-602705
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Premiertek Wide Band 698-2700MHz 5dBi Omni Directional Antenna SMA Male- Premiertek Wide Band 698-2700mhz 5dbi Omni Directional Antenna Sma Male - 698 Mhz To 2.70 Ghz - 5 Dbi - Cellular Network, Wireless Data Networkomni-directional - Sma Connector
- Item Weight: 5.6 ounces
- Product Dimensions: 5.25 x 5.25 x 3.2 inches
- Item model number: ANT-OMNI-602705
- Is Discontinued By Manufacturer: No
this Very High Performance Wide Band Omni-directional Antenna Provides Broad Coverage W/ 5dbi Gain. It Is Ideally Suited For Cellular 4g Lte, Gsm, Dcs, Pcs, Tdma, Cdma,3g 4g Network And 2.4ghz Wifi
Features
Application/Usage:
Cellular Network
Wireless Data Network
Specs
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 6.88 oz |
| Height | 3.23" |
| Diameter | 1.89" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Interfaces/Ports | |
| Connector Type | SMA |
| General Information | |
| Brand Name | Premiertek |
| Manufacturer Website Address | http://www.premiertek.net |
| Marketing Information | This very high performance wide band omni-directional antenna provides broad coverage w/ 5dBi gain. It is ideally suited for Cellular 4G LTE, GSM, DCS, PCS, TDMA, CDMA,3G 4G network and 2.4GHz Wifi |
| Product Type | Antenna |
| Product Name | Wide Band 698-2700MHz 5dBi Omni Directional Antenna SMA Male |
| Manufacturer | Premiertek.net, LLC |
| Manufacturer Part Number | ANT-OMNI-602705 |
| Packaged Quantity | 1 |
| Technical Information | |
| Directivity | Omni-directional |
| Operating Frequency Range | 698 MHz to 2700 MHz |
| Antenna Gain (Isotropic) | 5 dBi |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Premiertek Wide Band 698-2700mhz 5dbi Omni Directional Antenna Sma Male - 698 Mhz To 2.70 Ghz - 5 Dbi - Cellular Network, Wireless Data Networkomni-directional - Sma Connector (ant-omni-602705)