Premiertek
Premiertek Wireless Bluetooth V3.0 Slim Keyboard For Pc/mac/ios/android - Wireless Connectivity - Bluetooth - Compatible With Ipad, Iphone, Smartphone, Computer - On/off Switch Hot Key[s] - (bk-01s)
- SKU:
- 18826090
- MPN:
- bk-01s
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Features
Platform Supported:
Mac
PC
iOS
Android
Device Supported:
Tablet
Smartphone
Computer
Specs
| Keyboard/Keypad | |
| Wireless Operating Frequency | 2.40 GHz |
| Keyboard/Keypad Wireless Technology | Bluetooth |
| Keyboard/Keypad Connectivity Technology | Wireless |
| Keyboard/Keypad Wireless Operating Distance | 32.81 ft |
| Hot Keys | On/Off Switch |
| Keys Layout | QWERTY |
| Keyboard/Keypad Features | Lightweight |
| Physical Characteristics | |
| Keyboard/Keypad Height | 0.80" |
| Weight (Approximate) | 10 oz |
| Keyboard/Keypad Width | 11" |
| Product Color | Silver |
| Keyboard/Keypad Depth | 4.70" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Battery Information | |
| Battery Size Supported | AAA |
| Battery Included | No |
| Number of Batteries Supported | 2 |
| General Information | |
| Brand Name | Premiertek |
| Manufacturer Website Address | http://www.premiertek.net |
| Marketing Information | Works with Bluetooth enable devices: Windows PC Mac OS X Tablets: Android and Apple iOS iPads, iPhones, Android Phones, Windows Phones |
| Product Type | Keyboard |
| Product Name | Wireless Bluetooth V3.0 Slim Keyboard for PC/MAC/iOS/Android |
| Manufacturer | Premiertek.net, LLC |
| Manufacturer Part Number | BK-01S |
| Packaged Quantity | 1 |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Premiertek Wireless Bluetooth V3.0 Slim Keyboard For Pc/mac/ios/android - Wireless Connectivity - Bluetooth - Compatible With Ipad, Iphone, Smartphone, Computer - On/off Switch Hot Key[s] - (bk-01s)