Precision Power
Presision Power I3502 Precision Power 2ch Amplifier 350w Rms
- SKU:
- 20461417
- MPN:
- i3502
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 04/12/2024 08:11:34 AM PST
- Stock Update:
- 04/12/2024 08:11:34 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
We're in a time where small is "in". Smaller, more economical vehicles are more and more desirable. But that doesn't mean you have to sacrifice big power for your system. The new iON amplifiers pack huge amounts of power into small chassis thanks to efficient full range Class D topology and SMT technology. Complimented with every possible preamp adjustment, the iON amplifiers leave nothing to be desired...Specs
| Power Description | |
| Maximum Input Voltage Sensitivity | 6 V DC |
| Minimum Input Voltage Sensitivity | 0.2 V DC |
| Power Supply | MOSFET |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 3.45 lb |
| Height | 2" |
| Width | 6.5" |
| Depth | 6.1" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| General Information | |
| Brand Name | PrecisionPower |
| Manufacturer Website Address | http://www.precisionpower.com |
| Marketing Information | We're in a time where small is "in". Smaller, more economical vehicles are more and more desirable. But that doesn't mean you have to sacrifice big power for your system. The new iON amplifiers pack huge amounts of power into small chassis thanks to efficient full range Class D topology and SMT technology. Complimented with every possible preamp adjustment, the iON amplifiers leave nothing to be desired... |
| Product Type | Car Amplifier |
| Product Name | i350.2 iON Amplifier |
| Manufacturer | PrecisionPower |
| Manufacturer Part Number | i350-2 |
| Product Model | i350.2 |
| Product Line | iON |
| Technical Information | |
| Bass Boost | Variable |
| Minimum High Pass Filter Frequency | 35 Hz |
| Bridged Power @ 4 Ohm | 1 x 600W |
| Rated Power @ 2 Ohm | 2 x 300W |
| Total Harmonic Distortion (THD) | 0.5% |
| RMS Output Power | 350 W |
| Minimum Low Pass Filter Frequency | 35 Hz |
| Bridgeable | Yes |
| Audio Channels | 2 |
| Rated Power @ 4 Ohm | 2 x 190W |
| Classification | Class D |
| Maximum Low Pass Filter Frequency | 250 Hz |
| Maximum High Pass Filter Frequency | 250 Hz |
| Features |
|
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 70 dB |
| Speaker Level Input | Yes |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Presision Power I3502 Precision Power 2ch Amplifier 350w Rms