Presto
Presto 16-inch Electric Slimline Skillet with Glass Cover (06858)
- SKU:
- 18498400
- MPN:
- 06858
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 01/14/2026 01:37:19 PM PST
- Stock Update:
- 01/14/2026 01:37:19 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Roast, fry, grill, stew, bake, make casseroles and more in this Slimline electric skillet. Low-profile slimline design with tempered glass cover is ideal for buffet-style serving, as well as saving on storage space! Big 16-inch pan with high sidewalls provides extra cooking and serving capacity. Great for breakfast, lunch, dinner and entertaining! Nonstick surface, inside and out, assures stick-free cooking and easy cleaning. Heavy cast aluminum pan is virtually warp-proof, and the desired cooking temperature is maintained automatically with the Control Master heat control. Saves energy too, its more efficient to use than a range burner or oven. Skillet is fully immersible with the heat control removed.Handy for every meal
Great for breakfast, lunch, dinner, and entertaining.
Low-profile design
Makes it ideal for buffet-style serving.
Convenient!
Big 16-inch pan has high sidewalls for extra cooking and serving capacity, plus its more efficient than a range burner or oven.
Heavy cast aluminum pan
Its virtually warp-proof.
Easy to clean
Fully immersible with the heat control removed.
Features
- Roast, fry, grill, stew, bake, make casseroles and more
- Low-profile slimline design is ideal for buffet-style serving and saves on storage space
- Tempered glass cover with stay-cool handle allow it to double as a buffet server
- Big 16-inch pan with high sidewalls for extra cooking and serving capacity
- Nonstick surface, inside and out, for stick-free cooking and easy cleaning
- Control Master heat control maintains desired cooking temperature
- More efficient to use than a range burner or oven
- Heavy cast aluminum pan is virtually warp-proof
- Fully immersible with the heat control removed
Specs
| Power Description | |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Power | 1500 W |
| Physical Characteristics | |
| Product Material |
|
| Weight (Approximate) | 7.90 lb |
| Product Color | Black |
| Height | 6.8" |
| Width | 19.3" |
| Depth | 12.3" |
| General Information | |
| Brand Name | Presto |
| Manufacturer Website Address | http://www.gopresto.com |
| Marketing Information | Roast, fry, grill, stew, bake, and make one-dish meals in this Slimline electric skillet. It features high sidewalls for extra cooking and serving capacity with a low-profile slimline design ideal for buffet-style serving, as well as saving on storage space! The deluxe nonstick surface, inside and out, makes it great for breakfast, lunch, dinner, and entertaining. The tempered glass cover and stay-cool handle provide easy access and visibility. Plus, it's more efficient to use than a range burner or oven. The big 16-inch heavy cast aluminum pan is virtually warp-proof. The Control Master heat control maintains the desired cooking temperature automatically. Skillet is fully immersible with the heat control removed. |
| Product Type | Electric Skillet |
| Product Name | 16-inch Electric Slimline Skillet with Glass Cover |
| Manufacturer | National Presto Industries, Inc |
| Manufacturer Part Number | 06858 |
| Product Line | Slimline |
| Technical Information | |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Presto 16-inch Electric Slimline Skillet with Glass Cover (06858)