Presto
Presto 20-inch Cool Touch Electric Griddle (07030)
- SKU:
- 18070664
- MPN:
- 7030
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 01/14/2026 01:37:19 PM PST
- Stock Update:
- 01/14/2026 01:37:19 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Great for breakfast, lunch, or dinner. Doubles as a handy buffet server. Big 10 1/2- x 20 1/2-inch cooking surface with a built-in backstop ledge for easy food handling. Control Master heat control maintains proper cooking temperature automatically. Premium nonstick cooking surface. Fully immersible with the heat control removed.
- Big 10 1/2- x 20 1/2-inch cooking surface with a built-in backstop ledge for easy food handling.
- Cool-touch base surrounds the cooking surface on the front and both sides.
- Premium nonstick surface for stick-free cooking and easy cleaning.
- Slide-out drip tray removes and empties easily for quick cleaning.
- Control Master heat control maintains the proper cooking temperature automatically.
- Low-profile design makes an attractive presentation when using as a buffet server.
- Heavy cast aluminum base is virtually warp-proof.
- Fully immersible with the heat control removed.
- One year limited warranty.
- 120 volts AC, 1500 watts
Specs
| Power Description | |
| Power Consumption | 1500 W |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| General Information | |
| Brand Name | Presto |
| Manufacturer Website Address | http://www.gopresto.com |
| Marketing Information | Big 10 1/2- x 20 1/2-inch cooking surface with a built-in backstop ledge for easy food handling. Cool-touch base surrounds the cooking surface on the front and both sides. Premium nonstick surface for stick-free cooking and easy cleaning. Control Master heat control maintains the proper cooking temperature automatically. Low profile design makes an attractive presentation when using as a buffet server. Fully immersible with the heat control removed. |
| Product Type | Electric Grill |
| Product Name | 07030 Electric Grill |
| Manufacturer | National Presto Industries, Inc |
| Manufacturer Part Number | 07030 |
| Product Model | 07030 |
| Technical Information | |
| Cooking Surface Width | 20.50" |
| Cooking Power | 1500 W |
| Features | Non-stick |
| Cooking Area | 20.5 |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Presto 20-inch Cool Touch Electric Griddle (07030)