Presto
Presto 5466 Deep Fryer (05466)
- SKU:
- 18070704
- MPN:
- 5466
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 06/01/2025 01:18:42 PM PST
- Stock Update:
- 06/01/2025 01:18:42 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
https://s3.amazonaws.com/zr-product-images/ed6ed3233120997c927e1fb400aa64f9.jpg Fry two different types of food at once or extra-large batches with this professional-style dual-basket deep fryer. The unit's generous 12-cup food capacity allows for frying family-size quantities in a hurry, while its oblong-shaped baskets nicely accommodate large pieces of chicken or fish. An adjustable thermostat allows for selecting a variety of frying temperatures, and the signal light indicates when oil is ready for frying. Another highlight includes the unit's 1800-watt immersion element, which provides quick preheating and fast oil-temperature recovery. The appliance's cover acts as a spatter shield when lowering food into hot oil, and its heating element and enameled pot remove easily for quick cleanup. For great restaurant taste in a convenient at-home size, the deep fryer measures 16 by 15 by 11 inches and carries a one-year limited warranty.- Big 12-cup food capacity for frying family-size quantities in a hurry. Oblong-shaped baskets are ideal for large pieces of chicken or fish.
- 1800-watt immersion element provides quick preheating and fast oil temperature recovery.
- Adjustable thermostat for easy selection of a variety of frying temperatures. Signal light lets you know when the oil is ready for frying.
- Heating element and enameled pot are removable for easy cleaning.
- 120 Volts AC, 1800 Watts.
Features
Additional Information:
- Oblong-shaped baskets are ideal for large pieces of chicken or fish
- Heating element and enameled pot are removable for easy cleaning
Specs
| Power Description | |
| Power Consumption | 1800 W |
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Stainless Steel |
| Weight (Approximate) | 10.75 lb |
| Height | 11" |
| Width | 12" |
| Depth | 13.5" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Controls/Indicators | |
| Controls | Reset Button |
| Status Indicators | <p>Light</p> |
| General Information | |
| Brand Name | Presto |
| Manufacturer Website Address | http://www.gopresto.com |
| Product Type | Deep Fryer |
| Product Name | ProFry 05466 Dual Basket Deep Fryer |
| Manufacturer | National Presto Industries, Inc |
| Manufacturer Part Number | 05466 |
| Product Model | 05466 |
| Product Line | ProFry |
| Technical Information | |
| Features | Adjustable Thermostat |
| Maximum Fluid Capacity | 3 quart |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Presto 5466 Deep Fryer (05466)