Presto
Presto Belgian Waffle Bowl Maker - Belgian Waffle - 1 X Bowl Waffle (03500)
- SKU:
- 18071336
- MPN:
- 03500
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 01/14/2026 01:37:19 PM PST
- Stock Update:
- 01/14/2026 01:37:19 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
A delightfully different kind of waffle bowl! Thick fluffy and tender because it's a real waffle. Just bake and fill for hearty breakfasts delicious desserts and more. Fill with butter and syrup or make elaborate breakfasts by filling with eggs sausage and hashbrowns or fresh fruit and yogurt or ice cream. The Belgian waffle bowl bakes a perfect 4-inch waffle bowl using store-bought waffle mixes or homemade. Recipes included. Nonstick grids assure easy removal of baked waffle bowls and easy cleanup. A delightfully different kind of waffle bowl?thick fluffy and tender because it's a real waffle. Fill with butter and syrup or make elaborate breakfasts by filling with scrambled eggs and sausage or ham fried eggs and hashbrowns or fresh fruit and yogurt. Great for ice cream sundaes and more. Fill with fried chicken for a delicious hand-held waffle taco. The filling possibilities are endless! Easy to use. Pour in your favorite waffle batter close the hinged cover and bake a perfect 4-inch waffle bowl. No special batter needed. Use store-bought waffle mixes or homemade. Recipes included. Signal light indicates when waffle bowl maker is heated and ready to use. Nonstick grids assure easy removal of baked waffle bowls and easy cleanup. Plastic & Aluminum BlackPackage Contents:
- Belgian Waffle Bowl Maker
- Recipes
Features
Package Contents:
UL
- Belgian Waffle Bowl Maker
- Recipes
Certifications & Standards:
UL
Specs
| Power Description | |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Power Consumption | 750 W |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 3.68 lb |
| Product Color | Black |
| Height | 9.9" |
| Color Family | Black |
| Width | 8.8" |
| Depth | 6.8" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Controls/Indicators | |
| Status Indicators | On Indicator Light |
| General Information | |
| Brand Name | Presto |
| Manufacturer Website Address | http://www.gopresto.com |
| Marketing Information | A delightfully different kind of waffle bowl-thick, fluffy, and tender because it's a real waffle. Just bake and fill for hearty "eat the bowl" breakfasts and delicious desserts. Fill with fried chicken for a delicious hand-held chicken waffle taco. The filling possibilities are endless! Easy to use. Pour in your favorite waffle batter, close the cover, and bake for a 4-inch waffle bowl. No special batter needed. Use store-bought waffle mixes or homemade. Recipes included. Signal light indicates when waffle bowl maker is heated and ready to use. Nonstick grids assure easy removal of baked waffle bowls and easy cleanup. One year limited warranty. |
| Product Type | Waffle Maker |
| Product Name | Belgian Waffle Bowl Maker |
| Manufacturer | National Presto Industries, Inc |
| Manufacturer Part Number | 03500 |
| Product Information | |
| Number of Waffles | 1 |
| Waffle Type | Belgian Waffle |
| Features |
|
| Waffle Shape | Bowl |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Presto Belgian Waffle Bowl Maker - Belgian Waffle - 1 X Bowl Waffle (03500)