Presto
Presto Cool-touch Ceramic Electric Griddle (07055)
- SKU:
- 18947050
- MPN:
- 07055
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 12/17/2024 09:49:08 AM PST
- Stock Update:
- 12/17/2024 09:49:08 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Great for breakfast, lunch, and dinner.Ceramic nonstick surface provides stick-free cooking, easy cleaning.
Cool-touch base on the front and both sides.
Low-profile design with 10 1/2- x 20-inch cooking surface. Heavy cast aluminum base.
Backstop ledge for easy food handling.
Control Master® heat control maintains the desired cooking temperature automatically.
Slide-out drip tray for quick cleanups.
Fully immersible with the heat control detached.
120 volts AC, 1500 watts
One year limited warranty.
Features
Country of Origin:
China
China
Specs
| Power Description | |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Power Consumption | 1500 W |
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Ceramic |
| Length | 11.3" |
| Product Color | Black |
| Height | 2.4" |
| Width | 22.4" |
| Material Details | <p><li>Cast Aluminum Base</li></p> |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| General Information | |
| Brand Name | Presto |
| Manufacturer Website Address | http://www.gopresto.com |
| Marketing Information | Great for breakfast, lunch, and dinner. Ceramic nonstick surface provides stick-free cooking, easy cleaning. Cool-touch base on the front and both sides. Low-profile design with 10 1/2- x 20-inch cooking surface. Heavy cast aluminum base. Backstop ledge for easy food handling. Control Master® heat control maintains the desired cooking temperature automatically. Slide-out drip tray for quick cleanups. Fully immersible with the heat control detached. 120 volts AC, 1500 watts One year limited warranty. |
| Product Type | Electric Griddle |
| Product Name | Cool-touch Ceramic Electric Griddle |
| Manufacturer | National Presto Industries, Inc |
| Manufacturer Part Number | 07055 |
| Technical Information | |
| Cooking Surface Width | 20" |
| Features |
|
| Cooking Area | 1 Sq. ft. |
| Fuel Type | Electric |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Presto Cool-touch Ceramic Electric Griddle (07055)