rackmount.it
Rackmount.IT Rackmount Kit for Cradlepoint E300 Series RMCRT1
- SKU:
- 20588636
- MPN:
- rm-cr-t1
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our IL warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/18/2026 04:33:04 PM PST
- Stock Update:
- 05/18/2026 04:33:04 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
The RM-CR-T1 gives you the ability to mount your desktop appliances in a 19" rack. The rack is tailored specifically for the listed models to guarantee a perfect fit. In addition, the connections are brought to the front for easy access, as well as the console port. The power supply is fixed to prevent an accidental loss of power.
Assembly will take about 5 minutes. Simply slide your device in the kit, place the retainers, connect the supplied cables and keystones, and fix the power supply to the rack.
Other colors can be delivered on a project basis.
Package Contents:
- 1 x CR-Rack + Couplers
- 1 x Front Plate
- Cables
- Assembly Materials
- Installation Guide
Features
Package Contents:
Yes
- 1 x CR-Rack + Couplers
- 1 x Front Plate
- Cables
- Assembly Materials
- Installation Guide
Assembly Required:
Yes
Compatibility:
Cradlepoint E300 Router
Specs
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Product Color | Black |
| Height | 2.3" |
| Color Family | Black |
| Width | 19" |
| Depth | 8.5" |
| Rack Height | 2U |
| General Information | |
| Brand Name | RACKMOUNT.IT |
| Manufacturer Website Address | http://www.rackmount.it |
| Marketing Information | The RM-CR-T1 gives you the ability to mount your desktop appliances in a 19" rack. The rack is tailored specifically for the listed models to guarantee a perfect fit. In addition, the connections are brought to the front for easy access, as well as the console port. The power supply is fixed to prevent an accidental loss of power. Assembly will take about 5 minutes. Simply slide your device in the kit, place the retainers, connect the supplied cables and keystones, and fix the power supply to the rack. Other colors can be delivered on a project basis. |
| Product Type | Rackmount Kit |
| Product Name | Rackmount Kit |
| Manufacturer | Rackmount.IT |
| Manufacturer Part Number | RM-CR-T1 |
| Packaged Quantity | 1 |
| Technical Information | |
| Application/Usage | Router |
| Cable Length | 19.69" |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Rackmount.IT Rackmount Kit for Cradlepoint E300 Series RMCRT1
$142.52