rackmount.it
Rackmount.IT Rackmount Kit for Rackmount for Apple Mac Mini RMAPT1
- SKU:
- 18408325
- MPN:
- rm-ap-t1
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/01/2026 06:40:46 AM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 7 or above | and pay only $94.05 each 94.05 |
- Stock Update:
- 04/01/2026 06:40:46 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
The RM-AP-T1 gives you the ability to mount your Apple desktop appliances in a 19" rack. The rack is tailored specifically for the listed models to guarantee a perfect fit. In addition, the connections are brought to the front for easy access. The power supply is fixed to prevent an accidental loss of power.
Assembly will take about 5 minutes. Simply slide your Apple device in the kit, place the retainers, and fix the power supply to the rack.
Other colors can be delivered on a project basis.
Features
Assembly Required:
Yes
Netherlands
Yes
Country of Origin:
Netherlands
Specs
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Rack Width | 19" |
| Product Color | Signal Black |
| Height | 1.7" |
| Color Family | Black |
| Width | 19" |
| Depth | 8.5" |
| Rack Height | 1U |
| General Information | |
| Brand Name | RACKMOUNT.IT |
| Manufacturer Website Address | http://www.rackmount.it |
| Marketing Information | The RM-AP-T1 gives you the ability to mount your Apple desktop appliances in a 19" rack. The rack is tailored specifically for the listed models to guarantee a perfect fit. In addition, the connections are brought to the front for easy access. The power supply is fixed to prevent an accidental loss of power. Assembly will take about 5 minutes. Simply slide your Apple device in the kit, place the retainers, and fix the power supply to the rack. Other colors can be delivered on a project basis. |
| Product Type | Rackmount Kit |
| Product Name | RM-AP-T1 Rackmount Kit |
| Manufacturer | Rackmount.IT |
| Manufacturer Part Number | RM-AP-T1 |
| Product Model | RM-AP-T1 |
| Technical Information | |
| Application/Usage | Firewall |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Rackmount.IT Rackmount Kit for Rackmount for Apple Mac Mini RMAPT1
$109.21