rackmount.it
Rackmount.IT Rackmount kit for Cisco ISR 1100 Series / ISR 1100X Series RMCIT11
- SKU:
- 18338441
- MPN:
- rm-ci-t11
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 03/11/2026 06:21:24 AM PST
- Stock Update:
- 03/11/2026 06:21:24 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
RACKMOUNT YOUR CISCO WITH CISRACK
The RM-CI-T11 will clean up your 19 inch rack and increase the reliability of your Cisco. Next to standard models, Rackmount.IT can provide custom made kits in any color on project bases. Key features are:
- Easy 5-minute assembly in a 19 inch rack.
- Network connections are positioned in the front.
- Prevention of accidental loss of power because of the fixed power supply
Features
Assembly Required:
Yes
Netherlands
Yes
Country of Origin:
Netherlands
Specs
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Rack Width | 19" |
| Product Color | Metallic Blue |
| Height | 1.7" |
| Color Family | Blue |
| Width | 19" |
| Depth | 8.5" |
| Rack Height | 1U |
| General Information | |
| Brand Name | RACKMOUNT.IT |
| Manufacturer Website Address | http://www.rackmount.it |
| Marketing Information | RACKMOUNT YOUR CISCO WITH CISRACK The RM-CI-T11 will clean up your 19 inch rack and increase the reliability of your Cisco. Next to standard models, Rackmount.IT can provide custom made kits in any color on project bases. Key features are: Easy 5-minute assembly in a 19 inch rack. Network connections are positioned in the front. Prevention of accidental loss of power because of the fixed power supply |
| Product Type | Rackmount Kit |
| Product Name | Cisrack RM-CI-T11 Rackmount Kit |
| Manufacturer | Rackmount.IT |
| Manufacturer Part Number | RM-CI-T11 |
| Product Model | RM-CI-T11 |
| Product Line | Cisrack |
| Technical Information | |
| Application/Usage |
|
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Rackmount.IT Rackmount kit for Cisco ISR 1100 Series / ISR 1100X Series RMCIT11