rackmount.it
RACKMOUNT.IT CISRACK RM-CI-T3 Rackmount Kit RMCIT3
- SKU:
- 18192373
- MPN:
- rm-ci-t3
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 10/28/2025 09:06:31 AM PST
- Stock Update:
- 10/28/2025 09:06:31 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
The RM-CI-T3 gives you the ability to mount your Cisco Meraki switch in a 19" rack. The rack is tailored specifically for the listed models to guarantee a perfect fit. The switch is placed on the rack with connections to the front, ensuring that the connections are easily accessible.
Assembly will take about 5 minutes. Simply slide your Cisco Meraki device in the kit, place front panel on the front of the rack and fix the power supply.
Other colors can be delivered on project basis.
Package Contents:
- 1 x Cisrack
- Assembly Materials
- Installation Guide
Features
Package Contents:
Yes
Netherlands
- 1 x Cisrack
- Assembly Materials
- Installation Guide
Assembly Required:
Yes
Country of Origin:
Netherlands
Specs
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Rack Width | 19" |
| Product Color | Jet Black |
| Height | 1.7" |
| Color Family | Black |
| Width | 19" |
| Depth | 8.5" |
| Rack Height | 1U |
| General Information | |
| Brand Name | RACKMOUNT.IT |
| Manufacturer Website Address | http://www.rackmount.it |
| Marketing Information | The RM-CI-T3 gives you the ability to mount your Cisco Meraki switch in a 19" rack. The rack is tailored specifically for the listed models to guarantee a perfect fit. The switch is placed on the rack with connections to the front, ensuring that the connections are easily accessible. Assembly will take about 5 minutes. Simply slide your Cisco Meraki device in the kit, place front panel on the front of the rack and fix the power supply. Other colors can be delivered on project basis. |
| Product Type | Rackmount Kit |
| Product Name | CISRACK RM-CI-T3 Rackmount Kit |
| Manufacturer | Rackmount.IT |
| Manufacturer Part Number | RM-CI-T3 |
| Product Model | RM-CI-T3 |
| Product Line | Cisrack |
| Technical Information | |
| Application/Usage |
|
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
RACKMOUNT.IT CISRACK RM-CI-T3 Rackmount Kit RMCIT3